gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Namjerni pobačaj – roditi ili ubiti dijete? Ispis E-mail
Autor: dr. Boris Adašević   
15. studenog 2012.

Pobačaj danas predstavlja jedan od najvećih grijeha ljudskoga roda o kojemu se premalo govori. U današnjem "modernom" svijetu puno je pobornika ubojstava nerođene nemoćne djece. Koliko je veliki broj namjernih ubojstava nerođene djece pokazat će vam i sljedeći podaci: procijenjeno je da se približno 46 milijuna pobačaja obavi svake godine diljem svijeta. Od toga se 26 milijuna obavi u zemljama gdje je pobačaj legalan, a ostalih 20 milijuna se obavi u zemljama u kojima je postupak nelegalan. Neke zemlje poput Belgije (11,2:100 poznatih trudnoća) i Nizozemska (10,6:100) imaju nisku stopu izazvanih pobačaja, dok ostali poput Rusije (62,6:100) i Vijetnama (43,7:100) imaju visoku stopu. Svjetski omjer jest 26 induciranih pobačaja naprema 100 poznatih trudnoća.

Abortus se u u FBiH i BiH tretira po zakonu iz 07.10.1977. koji proglašava da je "ljudsko pravo odlučiti o rađanju djece”. Prema tom zakonu, u BiH abortus se na zahtjev trudnice, bez uključivanja liječničkog povjerenstva, može obaviti do desetog tjedna trudnoće, a nakon toga uz odobrenje liječničkog povjerenstva.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku u Hrvatskoj je posljednjih 20 godina drastično opao broj pobačaja, dok je istovremeno naglo porastao broj prekida trudnoća zbog "medicinskih indikacija". Godišnje se počini nešto više od 4000 namjernih abortusa koji nemaju "medicinske indikacije", što je 40% od 10.000 svih evidentiranih prekida trudnoća. Usporedbe radi, 1991. godine ukupan broj prekida trudnoća iznosio je oko 40 tisuća od čega je 82 posto otpadalo na namjerne pobačaje, dok je 8 posto pobačaja bilo iz "medicinskih razloga". U 2010. godini bilo je pobačaja iz "medicinskih razloga" 4.694, a onih namjernih 4.043 – dakle preko 8700 ubijene nevine djece.

Pad broja pobačaja nažalost nije realan i nije istinit. Naime, razlog pada evidentiranih pobačaja nije to što ima manje pobačaja, već zato što se unaprjeđenjem i rastom privatne liječničke prakse od samostalnosti Hrvatske sve manje evidentiraju. Objašnjenje se krije i u ilegalnim, nezabilježenim abortusima, koji se obavljaju u privatnim klinikama. Važno je napomenuti da se pod "medicinskim indikacijama" za pobačaj smatraju - opasnosti za zdravlje žene, utvrđene teške malformacije ploda, silovanje i incest. Čovjek će izmišljati i nove "indikacije" i unositi ih u zakone. I tako će posve legalno i dalje ubijati ljude. A može to samo zato što je nerođeno dijete tako sićušno i bespomoćno, što nema šanse za obranu i iskazivanje svojih osjećaja. Još uvijek u stadiju embrija čovjek nema nikakve pravne zaštite. Svaki liječnik uz pristanak majke može  odlučivati o njegovoj sudbini i uništiti ga a da o tome nikome ne polaže račun.

Prema studiji iz 1998. godine, provedenoj 27 zemalja svijeta, razlozi zbog kojih žene odluče prekinuti trudnoću jesu:
- zabrinutost zbog prekidanja posla ili obrazovanja
- pitanja vezana uz financijsku stabilnost ili stabilnost u vezi
- osjetna nezrelost

Opravdavaju li ovi razlozi namjerno ubojstvo djeteta? Može li se za namjerno ubojstvo nerođena djeteta uopće naći opravdanje? Cilj ove kolumne koju sam, zbog širine same teme, zamislio objavljivati u nastavcima jeste prikazati medicinski postupak kojim se vrši pobačaj, sve moguće medicinske ali i druge posljedice istoga, trenutnu zakonsku regulativu koja se bavi pobačajem, stav znanosti i medicine o početku života i na kraju razloge zašto bi svaki čovjek trebao biti apsolutno protiv namjernog pobačaja nerođenoga djeteta koje po svim parametrima predstavlja živo biće. Samim tim i namjerni pobačaj predstavlja ubojstvo ljudskoga bića, ali, što je još gore, ljudskoga bića kojemu nije omogućeno da se brani.

(Kakvo smo mi ponosno društvo: ubijati naše najnezaštićenije građane
u ime prava žene na slobodu izbora)

U Svetom pismu, u Davidovom psalmu (139,13-15), nalazimo zahvalno klicanje Bogu:

"Jer ti si moje stvorio bubrege,
satkao me u krilu majčinu.
Hvala ti što sam stvoren tako čudesno,
što su djela tvoja predivna.
Dušu moju do dna si poznavao,
kosti moje ne bjehu ti sakrite
dok nastajah u tajnosti
otkan u dubini zemlje.”

Ako Vam, dakle, dragi Bog pošalje dijete, budite mu zahvalni. Uzmite dijete na ruke, dopustite si suzu radosnicu. A za one druge, koji se odluče za ubojstvo nerođena djeteta, preostaje nam samo moliti i reći: "Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine!" (Lk 23, 34).

Dr. Boris Adašević, pedijatar

nastavlja se…

 
Povezani članci :

» Depresija - pošast modernog doba

Što si mi, dušo, klonula i što jecaš u meni? U Boga se uzdaj, jer opet ću ga slaviti, spasenje svoje, Boga svog! (Psalam 42,6 JB) Kao što vidimo iz gore navedenog citata depresija je bila poznata još u starozavjetno vrijeme, a osobit je...

» Strah naš svagdašnji

Na ovaj tekst me ponukao jedan zanimljiv dio iz moje dosadašnje liječničke karijere. Prije no što sam, tek po svršetku studija, trebao započeti obavljanje liječničkog poziva bio sam uvjeren da ću se najčešće susretati s bolesnicima koji...

» Čudesna ozdravljenja iz liječničke perspektive

Prije par tjedana posjetio sam župu Šurkovac kod Ljubije i bio sudionikom duhovne obnove koju svakoga vikenda predvodi fra Ivo Pavić, poznati franjevac i karizmatski svećenik. Razlog za odlazak na duhovnu obnovu u tu udaljenu župu prije svega...

» Molite za liječnike

Kaže jedna stara izreka da zdrav čovjek ima tisuću želja a bolestan samo jednu – zdravlje. Bolest je često bila tema i u Bibliji, tako u jednom psalmu bolesnik kaže za sebe: A ja, crv sam, a ne čovjek, ruglo ljudi i naroda prezir. Koji me...

» Priča o moralnoj i hrabroj liječnici

Proteklih nekoliko dana podigla se velika medijska bura oko jednog zanimljivog događaja. Naime riječ je o postupku mlade liječnice, specijalizantice ginekologije na Klinici za ginekologiju KB Split koja je tijekom jednog svoga dežurstva odbila...

» Prvih 9 mjeseci ljudskoga života

Ljudski život počinje začećem, spajanjem žive muške i žive ženske spolne stanice nakon čega nastaje oplođeno jajašce (zigota) koje ima 46 kromosoma, 23 od oca i 23 od majke. Možemo reći da je tada čovjek kompletan jer svaki čovjek ima...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko