gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Pet koraka do ozdravljenja (I. dio) Ispis E-mail
Autor: fra Ivo Pavić   
03. siječnja 2013.

Što vjernik treba činiti kad se razboli? U nastavku donosimo pet koraka koje bismo trebali učiniti da ozdravimo.

I. Bog daruje zdravlje

Kad nastupi bolest prvi korak jest taj da se okrenemo Bogu i da ga zamolimo da nas ozdravi. U knjizi Izlaska Bog progovara preko proroka Mojsija: "Ja sam Gospodin, koji dajem zdravlje" (Izl 15,26). Neki bibličari te riječi prevode ovako: "Ja imam lijek za vas, ja sam vaš liječnik!". Bog poručuje svome narodu: Želim biti vaš liječnik. Mojsijeva sestra Mirjam ozdravila je od gube kad je Mojsije molio: "Bože, molim te ozdravi je"! (Br 12,10-15). Zatim slijedeći tekst kod proroka Siraha govori koliko je važno utjecati se Bogu da otkloni bolest: "Sine moj, u bolesti ne budi potišten, već se Bogu moli, jer On zdravlje daje" (38,9).

U Novom Zavjetu vidimo mnoge bolesnike kako dolaze k Isusu i bili su izliječeni. Ozdravljenjima, koja je Isus izvršio tijekom svoga kratkog javnog djelovanja, posvećena je otprilike trećina Evanđelja. Evanđelist Luka koji je po zanimanju bio liječnik piše o Isusu Liječniku. "O zalazu sunca svi koji su umali bolesnike od raznih bolesti dovedoše ih k njemu. A on bi na svakoga stavljao ruke i ozdravljao ih." (Lk 4,40) Isus je došao izliječiti čitavoga čovjeka, dušu, duh i tijelo. On je također svojim učenicima naredio da nakon njega čine isto: "I posla ih propovijedati kraljevstvo Božje i liječiti bolesnike" (Lk 9,2).

Također, sakramenat bolesničkog pomazanja, koji je ustanovio Isus znak je Božje posebne brige za sve koji pate od teških bolesti. Apostol Jakov u svojoj poslanici sve nas potiče da "molimo jedni za druge da ozdravimo" (v. 5,16). Prije par godina došao mi je čovjek koji je imao užasne bolove u leđima da se htio ubiti jer to nije mogao više podnositi. Čak se počeo opraštati sa svojom rodbinom. Po molitvi u ime Isusovo je ozdravio. Bol u leđima mu je potpuno isčezla. Ne samo da je fizički ozdravio već se i obratio. Slava Isusu!

II. Misa je gozba ozdravljenja

Ako ste se iskreno molili Bogu i još niste ozdravili tada je potrebno učiniti slijedeći korak. Darovati ili prikazati sv. misu za svoje zdravlje. Jer misa je mjesto gdje počinje naše zdravlje. Vidio sam mnoga ozdravljenja koja su se dogodila za vrijeme mise. Zapravo, svaki dio mise nas ozdravlja. Dok slušate Božju riječ možete ozdraviti. To je slično kao da uzimate lijekove. U knjizi mudrih Izreka stoji: "Sine moj, pazi na moje riječi, prigni uho svoje mojim besjedama. Ne gubi ih nikad iz očiju, pohrani ih usred srca svoga. Jer su život onima koji ih nalaze i ozdravljenje svemu tijelu njihovu!" (4,20-2).

Jedanput na duhovnoj obnovi dok sam čitao evanđelje pod misom u Wiesbadenu u Njemačkoj moje desno uho se najedanput zatvorilo. To je bio znak da Gospodin nekoga ozdravlja od bolesti ušiju. Nakon pročitanog evanđelja sam pitao tko je ta osoba? Jedna gospođa izlazi iz druge klupe, vadi slušni aparat iz ušiju i kaže: "Ovo mi više ne treba. Jako dobro čujem". Prošlo je puno godina od njezina ozdravljenja i još uvijek dobro čuje.

Osobito je važno moliti za zdravlje za vrijeme sv. pričesti, dok Isus prolazi kroz grlo. Tada Gospodinovo Tijelo liječi naše tijelo. Ono je lijek besmrtnosti (sv. Ignacije Antiohijski). Kao što su bolesnici u Evanđeljima sa živom vjerom pristupali Isusu tako i mi pristupajmo Gospodinu u Euharistiji sa živom vjerom da nas ozdravi.

III. Kajanje i važnost ispovijedi

Ako je bolest ostala usprkos molitvi Gospodinu da nas ozdravi i nakon slavljenja mise za zdravlje. Što činiti? Važno je priznati svoje grijehe i pokajati se za njih. Grijeh je katkada uzrok mnogih bolesti. Mudri Sirah kaže ovako: "Bježi od nepravde i ne budi pristran, i od svih grijeha očisti srce" (38,10). I dalje: "Sine moj, ako si griješio nemoj više, a za prijašnje grijehe moli oproštenje. Bježi od grijeha kao od zmije, jer ako se primakneš, ujest će te. Kao u lava zubi su njegovi; ljudima život oduzimaju" (Sir 21,1-2). Bog traži da se okanimo grijeha i očistimo svoje srce od nepravde. Sv. Augustin kaže da je najveći bolesnik grešnik koji ustraje u grijehu. Bolest je posljedica grijeha, kaže veliki naučitelj Crkve sv. Toma Akvinski. Ako je bolest posljedica grijeha onda je Isus Lijek za bolesti. Ne možemo očekivati da budemo zdravi i sretni, a živimo i ustrajemo u teškom grijehu. Sjećam se jednog čovjeka iz Mülheima (Njemačka). Za vrijeme priprave za misu rasplakao se kao maleno dijete. Bio je bolestan u duhu, duši i tijelu. Hodao je pomoću štaka. Iskreno se pokajao za grijehe. Nakon dugo godina ispovjedio se, i potpuno ozdravio. Štake je donio pred oltar i ovako je posvjedočio: "U ispovijedi sam susreo Isusa Krista - Liječnika".

Dr.sc. fra Ivo Pavić

Nastavlja se...

 
Povezani članci :

» KRŠTENJE U DUHU SVETOM (3)

Bit ćete kršteni Duhom Svetim (Dj 1,5)Pronaći Duha SvetogaPočetkom devetnaestog stoljeća u Perzijskom zaljevu pronađena je nafta koja je postala izvor svjetlosti, sreće, moći i zdravlja za siromašne Arape -  nomade. Prije toga su bijedno i...

» KRŠTENJE U DUHU SVETOM (2)

Bit ćete kršteni Duhom Svetim (Mk 1,8) Novi životKrštenje u Duhu Svetom (KDS) je osjetljiva tema i o njoj ne može pisati ni govoriti onaj tko u to ne vjeruje niti onaj tko to iskustvo sam nije doživio.  Riječ je o novom životu, o novom...

» Piercing - da ili ne

UvodUmjetnost ukrašavanja ljudskog tijela piercingom i postala je toliko popularna u posljednjih nekoliko godina da je teško prošetati ulicom, otići u trgovački centar, crkvu ili gledati televiziju, a da ne vidite nekoga tko ima na sebi...

» Tetovaža – oprez

Svaki dan susrećemo osobe s tetovažom. Ona je rasprostranjena širom svijeta. U dalekoj prošlosti spominje se tetovaža već kod barbarskih afričkih i indijanskih plemena. Pored pripadnika plemena, i stari Grci i Rimljani ukrašavali su svoje...

» Krštenje u Duhu Svetom

(uz blagdan Duhova) Živi susret s BogomKrštenje u Duhu Svetom (KDS) je ključ brzog širenja Katoličke karizmatske obnove (KKO) u svijetu. Danas postoji više od 125 milijuna registriranih katolika u 235 zemalja koji su svjesno iskusili KDS....

» Vjera i molitva

I. Vjera je dar Božji Vjera je način življenja s Gospodinom. Primili smo je besplatno na krštenju kao čisti dar. Bog nam je dao vjeru da mu se možemo približiti, da ga možemo upoznati i ljubiti. U vjeri je potrebno svakodnevno rasti kao što...

» Pet koraka do ozdravljenja (II. dio)

IV. Oprostiti da bismo ozdraviliI nakon ispovijedi i kajanja bolest je ostala. Što činiti dalje? Koji je slijedeći korak? Oprostiti svima uvrede. U knjizi proroka Siraha piše: "Kako možeš od Gospoda tražiti ozdravljenje, a gojiš mržnju...

» Kršćanski identitet (II. dio)

III. Biti kršten u Duhu SvetomNakon predanja života Isusu Kristu Gospodinu potrebno je učiniti slijedeći korak: Iskreno zamoliti Isusa da uđe u vaše srce i da oslobodi u vama dar Duha Svetoga i druge karizme već primljene u sakramentima. Na...

» Kršćanski identitet (I. dio)

I. Osobno obraćenjeObraćenje je temeljna poruka Novoga zavjeta. Na početku svoga javnoga djelovanja, prve Isusove riječi bile su: "Obratite se i vjerujte Evanđelju!" (Mk 1,5). Katekizam Katoličke crkve kaže: "Obraćenje je Božje djelo u...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko