gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Priča o moralnoj i hrabroj liječnici Ispis E-mail
Autor: dr. Boris Adašević   
08. ožujka 2013.

Proteklih nekoliko dana podigla se velika medijska bura oko jednog zanimljivog događaja. Naime riječ je o postupku mlade liječnice, specijalizantice ginekologije na Klinici za ginekologiju KB Split koja je tijekom jednog svoga dežurstva odbila dati abortivnu pilulu za dan poslije tzv. "day after" jednoj tinejdžerici koja je došla s takvim zahtjevom. Tinejdžerica je nakon što je posumnjala da bi mogla biti trudna otišla ravno na hitni ginekološki prijem gdje je taj dan bila dežurna dr. Katarina Dvornik i zahtijevala da joj doktorica propiše pilulu koja bi kod mlade djevojke izvršila pobačaj ploda što je liječnica odbila pozivajući se na priziv savjesti na koji po svim važećim zakonima ima pravo.

 

Najtragičnije u cijeloj priči jest to da je spomenuta doktorica nakon toga bila izložena napadima većine medija u RH koji su vijest objavili pod bombastičnim naslovom: "Doktorice, zašto mi ne želite pomoći?!" po kojemu bi se na prvi pogled moglo zaključiti da je u novinarskom prilogu riječ o nekoj ljudskoj tragediji izazvanoj propustom liječnika. Kao liječnik, ali i kao katolik, u meni se nakon svega toga javilo veliko ogorčenje ali i nevjerica uz pitanje u kakvom mi to društvu živimo!? Odmah mi se javila potreba da kao kolega dr. Katarine Dvornik, ali i kao čovjek i vjernik katolik stanem u obranu spomenute liječnice i života jer mi liječnici smo dužni skrbiti o životu a ne uništavati ga. Stoga evo nekoliko riječi o svemu.

Prije svega hitni prijem svake zdravstvene ustanove služi za zbrinjavanje različitih hitnih stanja kod pacijenata. Djevojka koja se obratila doktorici nije bila uopće bolesna, a o nekom hitnom stanju da i ne govorimo. Djevojka je noć prije posjeta doktorici imala spolni odnos sa svojim dečkom tijekom kojega je pukao kondom koji je on imao na sebi. Uplašila se da će zatrudnjeti i dan kasnije došla je na Hitni prijem. Svoje neodgovorno seksualno ponašanje je htjela prebaciti drugome na rješavanje, u ovom slučaju doktorici Dvornik, i to na način da joj doktorica propiše pilulu kojom bi se brutalno počinilo ubojstvo djeteta koje je bilo eventualno začeto. Dežurna liječnica po svim zakonima RH, Ustavu, Europskoj konvenciji o ljudskim pravima itd. ima pravo pozvati se na priziv savjesti što je  i učinila.

Najzanimljivije i iznenađujuće u svemu jest što je veliki broj medija stao na stranu neodgovorne djevojke. Nitko od njih nije stao na stranu djeteta tj. na stranu života! Mlada liječnica je postupila moralno, hrabro i može nam svima biti primjer kako se osobnim postupcima i vlastitim primjerom svjedoči vjera i kako se štiti život pa i onda kada smo zbog toga izloženi napadima. U današnje vrijeme postaje sve "teže" biti vjernik katolik i ponašati se po Božjim zakonima. Za očekivati je da će u budućnosti to postajati sve teže i teže.

Postavlja se pitanje kakva je uloga vjernika katolika bilo koje profesije u današnjem vremenu i društvu u kojemu se npr. kao pozitivan pokuša predstaviti inače katastrofalan i za budućnost naše djece ali i našeg naroda u cjelini poguban "Jovanovićev zdravstveni odgoj", u kojemu se ozakonjuju istospolne zajednice sa tendencijom da im se dozvoli i usvajanje djece i u kojemu se sve što se kosi s moralnim i prirodnim zakonima predstavlja kao napredno i civilizirano, a sve što je moralno i etično kao nazadno!?

Hrabri primjer liječnice iz Splita nam pokazuje da je uloga nas kršćana živjeti po Božjim zakonima i to braniti i svojim životom ako treba. Jer rečeno je da se ne treba bojati onoga koji može uništiti tijelo nego Onoga koji može uništiti našu dušu. Trebamo zbiti redove i biti hrabri u ovim vremenima koja sve više podsjećaju na "posljednja vremena" iz knjige Otkrivenja. Stoga doktorici Dvornik možemo samo uputiti riječi ohrabrenja i potpore te joj poželjeti obilje Božjeg blagoslova koji nakon ovakvih njenih poteza zasigurno neće izostati.

Dr. Boris Adašević, pedijatar

 
Povezani članci :

» Depresija - pošast modernog doba

Što si mi, dušo, klonula i što jecaš u meni? U Boga se uzdaj, jer opet ću ga slaviti, spasenje svoje, Boga svog! (Psalam 42,6 JB) Kao što vidimo iz gore navedenog citata depresija je bila poznata još u starozavjetno vrijeme, a osobit je...

» Strah naš svagdašnji

Na ovaj tekst me ponukao jedan zanimljiv dio iz moje dosadašnje liječničke karijere. Prije no što sam, tek po svršetku studija, trebao započeti obavljanje liječničkog poziva bio sam uvjeren da ću se najčešće susretati s bolesnicima koji...

» Čudesna ozdravljenja iz liječničke perspektive

Prije par tjedana posjetio sam župu Šurkovac kod Ljubije i bio sudionikom duhovne obnove koju svakoga vikenda predvodi fra Ivo Pavić, poznati franjevac i karizmatski svećenik. Razlog za odlazak na duhovnu obnovu u tu udaljenu župu prije svega...

» Molite za liječnike

Kaže jedna stara izreka da zdrav čovjek ima tisuću želja a bolestan samo jednu – zdravlje. Bolest je često bila tema i u Bibliji, tako u jednom psalmu bolesnik kaže za sebe: A ja, crv sam, a ne čovjek, ruglo ljudi i naroda prezir. Koji me...

» Prvih 9 mjeseci ljudskoga života

Ljudski život počinje začećem, spajanjem žive muške i žive ženske spolne stanice nakon čega nastaje oplođeno jajašce (zigota) koje ima 46 kromosoma, 23 od oca i 23 od majke. Možemo reći da je tada čovjek kompletan jer svaki čovjek ima...

» Namjerni pobačaj – roditi ili ubiti dijete?

Pobačaj danas predstavlja jedan od najvećih grijeha ljudskoga roda o kojemu se premalo govori. U današnjem "modernom" svijetu puno je pobornika ubojstava nerođene nemoćne djece. Koliko je veliki broj namjernih ubojstava nerođene djece pokazat...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko