gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Ljubav nije ljubljena Ispis E-mail
Autor: Marija Trogrlić   
27. ožujka 2013.

Dok je prolazio asiškim ulicama i gledao Božji narod, sv. Franjo je plačući znao vikati:  "Ljubav nije ljubljena! Ljubav nije ljubljena!" Ljudi nisu shvaćali koja ljubav, a još manje kako može biti neljubljena. Nije mislio na ljubav koja izaziva leptiriće u stomaku, niti na roditeljsku, bratsku, pa ni prijateljsku ljubav. Mislio je na Ljubav koja sve ljubavi svijeta obuhvaća, na onu najuzvišeniju, najsvetiju i najsavršeniju. Ljubav koja se piše velikim slovom. Ljubav iz koje je krv potekla. Raspetu Ljubav. Ljubav koja je izvor svake druge ljubavi.

Gledao je tako sv. Franjo ljude svog vremena koji žive u svom svijetu bez Boga, ljude koji su u okovima grijeha, koji ne drže do zapovijedi, koji traže smisao te možda i imaju sve materijalno, ali im je duša prazna. Isto je i danas, ili čak i gore. Nemoral je na zavidnoj razini, a Bog i sve Božje gurnuto je po strani. Kako ne biti žalostan gledajući sve to? Sv. Franjo tada, a ti i ja danas!

 

Unatoč svim čudima svijeta, bogatstvima, stvarima i događajima kojima pune život, ljudi uspijevaju biti nesretni. Jednostavno zato što zaboravljaju na Boga. Ljubav (Bog), zaista, nije ljubljena! Katkad je i neprimijećena. Sva zla svijeta nisu dokaz Božje neprisutnosti, nego samo čovjekove neokrenutosti Bogu! A Ljubav i ako jest ljubljena, onda je to nedovoljno. Nepotpuno. Nesavršeno. Što je s onim: "Ljubi Gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom, svim umom svojim?“ Srce, duša, um… Bog nam ih darova, Njegovi su. Ipak, uspijevaju zalutati negdje daleko, u prostranstva gdje Bog nije prvi, gdje Ga se ne ljubi prije svega i iznad svega.

Roditelji često imaju običaj govoriti maloj djeci nakon učinjene zloće: "Ne volim te više, što si to uradio/la?", želeći ih valjda potaknuti da više ne griješe jer grijeh ubija ljubav. Djeca ostanu u čudu plačući, još ne znajući da je roditeljsku ljubav nemoguće izgubiti. Kakva je tek onda Božja ljubav prema nama! Ne samo da nas ne prestaje voljeti unatoč silnim grijesima koje činimo iz dana u dan, nego nas čak i ne osuđuje. Umire za grijehe i oprašta ih! Čak rado prima i sve naše probleme, mane, propuste, velike planove za budućnost – koji često ne uključuju Njega – i svo "smeće" (čitaj: grijehe) kojim smo zagadili svoj život i živote drugih ljudi. Zauzvrat dobiva tek koju mrvicu ljubavi i zahvalnosti.

Vjera raste u nama upijanjem Božje riječi i spoznajom da smo ljubljeni. Ništa drugo ne moramo shvatiti osim te predivne misli. Nezasluženo, savršeno - od same Ljubavi ljubljeni! Zar treba uopće nekome i napominjati da ljubi Boga koji već toliko ljubi nas?

Komu treba dokaz, neka pogleda u križ. Tu je ljubav najočitija, a u isto vrijeme i najmanje ljubljena. Svi smo mi, na neki način, Poncije Pilat i svjetina koja osuđuje Isusa i bira kojekakve Barabe umjesto Kralja.

Svaki korak Križnog puta značio je: "Ja te volim!" Neka tako i svi koraci našeg životnog puta budu Bogu za ljubav. Na kraju, Bog od nas ne traži ništa drugo nego ljubav prema Njemu i ljubav prema bližnjemu. Toliko valjda možemo dati Bogu koji je nama darovao sve.

 
Povezani članci :

» Što Ti kažeš: tko sam ja?

Isus je jednom prilikom upitao učenike: “Što govore ljudi tko sam ja?”, a potom: “Što vi kažete, tko sam ja?” Od odgovora na to pitanje, upućenog svakom osobno, zavisi sav naš život, sva egzistencija. Isusov upit ne očekuje općenite...

» Nogometnim rječnikom

Svjetsko je prvenstvo iza nas. Nogomet, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu, okupirao je gotovo sav medijski prostor proteklih mjesec dana u svakom kutku svijeta. Kada je riječ o povijesti SP-a, svatko će se sjetiti čuvenog gola, jednog od...

» Što bi bilo kad ne bi bilo Frame?

"ŠTO BI BILO KAD (NE) BI BILO!?", koliko god besmislen bio taj kondicional, vodi nas u predjele svih mogućih scenarija, ostvarivih i neostvarivih ideja, mogućnosti svih razmjera. Ljudskoj prirodi je više sklona konstrukcija: "Što bi bilo kad bi...

» Odijelo (ne) čini čovjeka

Dugo sam se pribojavala ulaska u svijet odraslih koji mi se otvorio upisom na fakultet, tim više što on formalno znači zauvijek zbogom djetinjstvu. A ja dijete u sebi nikad ne želim izgubiti. I tako, u suradnji s tim djetetom u meni, nakon što...

» Mladi u Crkvi

Oprostite, ali današnja mladež je pokvarena, zla, isprazna i lijena. Nikad više neće biti kao što je bila nekada i neće biti sposobna očuvati našu kulturu… Nije ovo tek jedna od svakodnevnih izjava koju čujemo u medijima ili pak iz usta...

» Raduj se u Bogu

"Kad biste znali koliko vas ljubim, plakali biste od radosti." (Gospa u Međugorju)Mislim da bi i kamen pustio suzu prije modernog čovjeka. Ovaj put ne od žalosti, bola, nesreće ili ljudske tragedije, nego od radosti koja je u Bogu i od Boga i...

» Misli(š) Ti!

Prošla su više od dva mjeseca kako je sveti Petar dobio novog nasljednika na Zemlji, papu Franju. Od iznenađenja svijeta odreknućem pape Benedikta, polemiziranja o "skrivenim" razlozima njegove ostavke, nagađanja o novom papi i klađenjem na...

» Maske vs. pravo lice

Jedne pokladne nedjelje zatekla sam tatu kako razgovara s malim dječakom koji je pozvonio na naša vrata prerušen u ne znam ni ja što. Pitala sam se zašto je dječak sam i zašto nije pričljiv kao ostale maškare. To bi mi bila jedina čudna...

» Knjiga života

Još jedna godina je prošla, 365 je dana iza nas. U Božjim očima kao jedan trenutak, a nama duga kao vječnost, trnovita i milostiva, tužna i sretna, puna ostvarenja i promašaja, suza i smijeha. Kažu da je Nova godina uvijek neki novi...

» Doživi Advent

Hladno prosinačko jutro. Sat me budi, ali mi ne smeta. Ne govorim si: "Još samo pet minuta" (kao i obično), već naprotiv, skačem iz kreveta. Znam da je vrijeme poći na zornicu. Ulazim u crkvu, vlada nekakvo posebno ozračje. Pred oltarom gori...

» Pomozi mojoj nevjeri

Ako je nekome slučajno promaknulo - 11. listopada proglašena je Godina vjere u Katoličkoj crkvi. Papa to sigurno nije uradio tek onako, jer mu se učinilo zgodno. Ne! Svjestan je da je suvremeni čovjek, cijelo čovječanstvo, a tako i Crkva u...

» Jesam li hrabar?

"Nisam li ti zapovjedio: Odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj" (Jš 1,9).Hrabrost u činjenju dobra. Hrabrost u zaustavljanju zla. Hrabrost u svakodnevnim malim stvarima. Da, može biti...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko