gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Kužno groblje Oglavak – zavjetno mjesto Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
14. travnja 2013.

"Kad bismo znali koju moć imaju siromašne duše,
ne bismo ih zaboravljali.
Molimo za njih kako bi one molile za nas!"
(sv. Ivan Marija Vianney)

Svi oni koji su rodom iz brestovačkog kraja čuli su za Kužno groblje na Oglavku. Na Kužnom groblju nalazi se spomen-kapelica posvećena sv. Roku – zavjetni dar obitelji Brajković – gdje se svake godine o blagdanu ovoga sveca slavi i sveta misa i brojni vjernici se mole za duhovno i tjelesno zdravlje po zagovoru ovoga sveca.

Ovo groblje je župljanima Brestovska, kao i vjernicima iz drugih mjesta, ujedno i zavjetno mjesto. Po svjedočenju starijih župljana mnogi od njih primili su različita ozdravljenja i uslišane su im molitve nakon što su posjetili ovo groblje i po unutarnjem nadahnuću molili za siromašne duše u čistilištu.

Počeci ovoga mjesta vezani su uz pošast kuge koja je u više navrata kroz povijest harala Bosnom i gdje su, kao i u mnogim drugim bosanskim krajevima, sahranjene brojne neznane duše. Zbog velikog broja onih koje je pokosila kuga nisu pravljeni pojedinačni grobovi, nego su sahranjivani u zajedničke grobnice.

Nakon prijedloga mnogih župljana odlučili smo na Kužnom groblju kroz ljetno vrijeme slaviti svete mise i obavljati pobožnost dušama u čistilištu. Na taj način Kužno groblje postat će zavjetno mjesto naše župe. Ova pobožnost bit će subotom navečer u 18:00 sati uoči svake Mlade nedjelje, osim ako nije najavljeno drugačije zbog proslave župnih blagdana.

Zalaganjem i požrtvovnim radom g-dina Jedinka Glavaša i g-dina Josipa Bana i uz financijsku pomoć nekolicine župljana koji su porijeklom s Oglavka natkriven je i oltar ispred kapelice sv. Roka, kako bi se u lošim vremenskim uvjetima mogla nesmetano slaviti sveta misa.

Raspored održavanja pobožnosti i svetih misa za ovu godinu je slijedeći:

11.05.2013. – 18:00 sati
08.06.2013. – 18:00 sati
13.07.2013. – 18:00 sati
17.08.2013. – 18:00 sati (prebačeno zbog trodnevnice sv. Klari)
14.09.2013. – 18:00 sati (prebačeno zbog trodnevnice na Malu Gospu)
05.10.2013. – 18:00 sati

Molitve za duše u čistilištu

Vječni Oče, prikazujem Ti Predragocjenu Krv Tvoga božanskog Sina Isusa Krista,
sjedinjenu sa svim svetim misama slavljenim danas širom svijeta,
za sve svete duše u čistilištu, za sve grešnike diljem svijeta,
za grešnike u čitavoj Crkvi i za one u našim obiteljima.
Amen!

Molitva za oslobođenje duša u čistilištu

O neiscrpivi Izvore istine, kako si se osušio!
O mudri Učitelju, kako si zanijemio!
O Sjaju vječnog svjetla, kako si utrnuo!
O prava Ljubavi, kako je Tvoje lijepo lice postalo iznakaženo!
O previsoko Božanstvo, kako se meni daješ gledati u velikom siromaštvu!
O Ljubavi moga srca, kako je velika Tvoja dobrota!
O vječna Naslado mojega srca,
kako su prekomjerne i mnogovrsne bile Tvoje boli!
Moj Gospodine Isuse Kriste, Ti imaš jednu i istu narav s Ocem i Duhom Svetim,
smiluj se svim stvorovima, a osobito dušama u čistilištu!
Amen!

Vjerovanje, jedan put Zdravo Kraljice, Oče naš, Zdravo Marijo,
Slava Ocu na nakanu Sv. Oca i Pokoj vječni.

Molitva se nalazi na ploči u jednoj kapeli u Poljskoj.
Papa Inocent XI. dao je oprost za petnaest duša iz čistilišta, svaki put kada se ta molitva izmoli.
Tu su pobožnost odobrili papa Klement XIII. i Benedikt XIV. s potpunim oprostom.
Pijo IX. odobrio je te odredbe svojih prethodnika i dodao 100 dana oprosta.

Preporuča se još moliti za svećenička zvanja 1 Oče naš, 1 Zdravo Marijo, 1 Slava Ocu na nakanu sv. Oca Pape.


Krunica za duše u čistilištu

Umjesto Slava Ocu, govori se Pokoj vječni.
Prije svake desetice mole se sljedeće molitve:

1. Prije prve desetice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoj znoj, koji si za nas siromašne grešnike prolio na Maslinskoj gori, smiluj se dušama u čistilištu, oslobodi ih od njihovog straha i gorčine i tješi ih kaležom nebeske utjehe.

2. Prije druge desetice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje bolno bičevanje, što si za nas siromašne grešnike trpio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, odstrani od njih bič svoje srdžbe i pokloni im vječno olakšanje.

3. Prije treće desetice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje bolno krunjenje što si za nas siromašne grešnike strpljivo podnosio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, daj im krunu vječne slave.

4. Prije četvrte desetice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje teško nošenje križa što si za nas siromašne grešnike strpljivo podnosio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, uzmi im teško breme njihovih trpljenja i vodi ih u vječno veselje.

5. Prije pete desetice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje bolno raspeće što si za nas grešnike tako strpljivo podnosio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, prikloni im svoje sveto lice i dopusti da još danas uniđu u raj.

Na kraju krunice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvojih svetih pet rana i tvoju svu prolivenu krv, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, posebno našim roditeljima, rodbini, dušobrižnicima i dobročiniteljima. Iscijeli njihove bolne rane i daj im svoje izbavljenje. Smiluj se u svojoj beskrajnoj ljubavi i (našim) nakanama… i pokloni po zagovoru dragih duša svako uslišanje i pomoć, što te najviše proslavlja i mojoj duši služi na vječni spas.
Spasitelju moj, budi tako dobar, daj da tvoja predragocjena krv teče u čistilište, gdje trpe siromašne duše. Budi im milostiv. Čuj našu molitvu. Uzmi siromašne duše.
Uzmi siromašne duše još danas u nebo.
Amen.

 


 

Knjižicu s Krunicom za duše u čistilištu u PDF obliku možete preuzeti OVDJE

 
Povezani članci :

» Svete mise na grobljima - Raspored

Raspored proljetnih svetih misau župi Rođenja Blažene Djevice Marije BrestovskoJavorje - 25. travnja 2016. Kosnice i Datići – 1. svibnja 2016. Bilalovac i Badnje – 22. svibnja 2016.Grepci i Maslinovići – 29. svibnja 2016.Oglavak...

» Kužno groblje u novom ruhu

Kužno groblje na Oglavku već polako postaje pravo hodočasničko mjesto. Na ovom groblju, koje potječe iz vremena kada je pošast kuge harala Bosnom i odnijela brojne živote, na poseban način se vjernici utječu dušama u čistilištu, ali i...

» Završena kapelica u Datićima

Ponajprije, zahvaljujući dragome Bogu, ali i povoljnim vremenskim uvjetima tijekom ove zime, uspješno su privedeni kraju radovi izgradnje kapelice u Datićima.Kao što smo već pisali, stara kapelica je bila u ruševnom stanju i već dugo vremena...

» Obnova kapelice u Datićima

Na teritoriju župe Brestovsko nalazi se 8 grobljanskih kapelica. Sve su u dobrom stanju osim jedne: kapelica u groblju Datići bila je u ruševnom stanju i već dugo je vapila za obnovom. Bilo je pitanje dana kada će se sama urušiti.Nakon...

» Završeni radovi na groblju Javorje

"Djela naša, molimo te, Gospodine, milošću svojom priteci i pomoću svojom prati, da svaka naša molitva i djelo po tebi započne i po tebi započeto da se dovrši", riječi su jedne molitve s kojom započinje svaki rad.S tom molitvom na usnama i...

» Drugo hodočašće na Kužno groblje

Kao što je i najavljeno, svake subote uoči Mlade nedjelje, župa Brestovsko hodočasti na Kužno groblje, zavjetno mjesto naše župe dušama u čistilištu. Tako je bilo i danas. Okupili smo se u 16:00 sati, a onda, s križem na čelu kolone,...

» Opis radova na groblju Javorje

"Djela naša, molimo te, Gospodine, milošću svojom priteci i pomoću svojom prati, da svaka naša molitva i djelo po tebi započne i po tebi započeto da se dovrši", riječi su jedne molitve s kojom započinje svaki rad.S tom molitvom na usnama i...

» Hodočašće na Kužno groblje

11. svibnja, kao što i najavljeno, započele su pobožnosti župe Brestovsko dušama u čistilištu koje će se održavati subotom uoči Mlade nedjelje na Kužnom groblju – Oglavak. U 16:00 sati bilo je okupljanje ispred crkve na...

» Kužno groblje

Do Kužnog groblja, kao i do groblja Oglavak koje je se nalazi u neposrednoj blizini, može se doći iz dva smjera: odvajanjem u mjestu Pločari s ceste koja vodi prema Fojnici i s glavne ceste u Brestovskom preko Novog naselja, Orahova, Medovaca i...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko