gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Misli(š) Ti! Ispis E-mail
Autor: Marija Trogrlić   
29. travnja 2013.

Prošla su više od dva mjeseca kako je sveti Petar dobio novog nasljednika na Zemlji, papu Franju. Od iznenađenja svijeta odreknućem pape Benedikta, polemiziranja o "skrivenim" razlozima njegove ostavke, nagađanja o novom papi i klađenjem na istog, Crkva je dugo bila u fokusu svjetske javnosti. Nije me previše zanimalo kojem kardinalu analitičari (i kladionice) daju najveću prednost. U dubini duše sam znala da će Bog iznenaditi. Samo sam Ga molila da pošalje nekoga tko će znati privoditi ljude Kristu i hrabro upravljati poljuljanim kormilom Crkve. Uz to, nadala sam se nešto mlađem papi, jednostavno kako bi imao snage odgovoriti na sve izazove koji su stavljeni pred njega.

I tako, dok su oči svijeta bile uprte prema vatikanskoj bazilici, te je prethodno obznanjeno da je novi papa 76-godišnji Argentinac, Jorge Mario Bergoglio, pomislila sam: "Bože, zar nije mogao biti netko mlađi!?". Naravno, nisam dala čovjeku priliku ni da se obrati Urbi et orbi.

Nije prošlo malo, a taj me sedamdesetšestogodišnjak oduševio, usrećio i osvojio poniznošću i jednostavnošću. Pozivajući na molitvu, tražeći da čitav svijet bude jedno veliko bratstvo, prvo moleći, a zatim podjeljujući blagoslov, pomislila sam kako boljeg papu nismo mogli ni zamisliti. U istom trenutku, a i u danima koji su uslijedili, kada je papa na sve moguće načine opravdao zašto je baš uzeo ime u čast sv. Franji Asiškom, postala sam svjesna jednog: ''misli vaše nisu moje misli i puti moji nisu vaši puti" (Iz 55,8). Mojeg li ograničenog, tupog, ljudskog, razmišljanja! Bog ne mari za godine, znanja, sposobnosti, uloge, mjesta, položaje, izgled, vlasništva i ostala čuda. Uostalom, nije li Petar zanijekao Krista, a opet na njemu izgradio Crkvu? Nije li Mojsije imao problema s govorom, a svejedno izveo Izraelce iz egipatskog ropstva? Nisu li učenici zaspali u Isusovim najtežim trenutcima, no ipak dobili misiju propovijedati Evanđelje po svem' svijetu. Čudesna Božja logika. Je li i dalje misliš da Mu ne možeš biti od koristi?

On ne gleda poput nas, plitko i mutno, nego puno dublje, pravo u čovjekovu dušu. S tim što tu pronađe i potpunim predanjem i vjerom, izvodi čudesa, bez obzira na sve. Zato i jest poslao tog divnog nemladog Franju da zajedno love srca na moru života. Čovjeka koji živi ono što propovijeda, ljubi čitav svijet, prezire protokol, jednostavnost i ljudskost promovira gotovo u čudesnost, hodi, gradi i ispovijeda. Bog misli u njemu!

I ne samo u njemu. Misli uvijek na i za čovjeka. Samo najbolje misli, čak i kada se ne čini tako. Moleći za snagu, dobivamo križeve koji nas jačaju, moleći za mudrost – probleme koje treba riješiti, za ljubav – ljude kojima treba pomoći... Na prvi pogled, ništa od onoga što tražimo, a u biti sve što nam treba. Bog jedini zna, a i djeluje prema onomu što je najbolje za nas.

Ipak, čovjek ne bi bio čovjek kada se ne bi tjeskobno brinuo za sve, zaboravljajući Onoga koji je veći od svih problema zajedno. Pri tome čak svesrdno nudi Bogu pomoć, tisuću i jedan scenarij za rješavanje problema koji Mu je navodno u potpunosti povjerio. Vjera i ono "budi volja Tvoja", kao da ne vrijede. I tko da tu onda misli? Bog ili ja? Bolje Bog! Zato Ga i pustimo da misli jer tek prepuštanjem života Njemu, stvari počinju dobivati smisao.

"Radi kao da sve ovisi o tebi, znajući da zapravo sve ovisi o Bogu." (sv. Ignacije Lojolski) 

 
Povezani članci :

» Što Ti kažeš: tko sam ja?

Isus je jednom prilikom upitao učenike: “Što govore ljudi tko sam ja?”, a potom: “Što vi kažete, tko sam ja?” Od odgovora na to pitanje, upućenog svakom osobno, zavisi sav naš život, sva egzistencija. Isusov upit ne očekuje općenite...

» Nogometnim rječnikom

Svjetsko je prvenstvo iza nas. Nogomet, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu, okupirao je gotovo sav medijski prostor proteklih mjesec dana u svakom kutku svijeta. Kada je riječ o povijesti SP-a, svatko će se sjetiti čuvenog gola, jednog od...

» Što bi bilo kad ne bi bilo Frame?

"ŠTO BI BILO KAD (NE) BI BILO!?", koliko god besmislen bio taj kondicional, vodi nas u predjele svih mogućih scenarija, ostvarivih i neostvarivih ideja, mogućnosti svih razmjera. Ljudskoj prirodi je više sklona konstrukcija: "Što bi bilo kad bi...

» Odijelo (ne) čini čovjeka

Dugo sam se pribojavala ulaska u svijet odraslih koji mi se otvorio upisom na fakultet, tim više što on formalno znači zauvijek zbogom djetinjstvu. A ja dijete u sebi nikad ne želim izgubiti. I tako, u suradnji s tim djetetom u meni, nakon što...

» Mladi u Crkvi

Oprostite, ali današnja mladež je pokvarena, zla, isprazna i lijena. Nikad više neće biti kao što je bila nekada i neće biti sposobna očuvati našu kulturu… Nije ovo tek jedna od svakodnevnih izjava koju čujemo u medijima ili pak iz usta...

» Raduj se u Bogu

"Kad biste znali koliko vas ljubim, plakali biste od radosti." (Gospa u Međugorju)Mislim da bi i kamen pustio suzu prije modernog čovjeka. Ovaj put ne od žalosti, bola, nesreće ili ljudske tragedije, nego od radosti koja je u Bogu i od Boga i...

» Ljubav nije ljubljena

Dok je prolazio asiškim ulicama i gledao Božji narod, sv. Franjo je plačući znao vikati:  "Ljubav nije ljubljena! Ljubav nije ljubljena!" Ljudi nisu shvaćali koja ljubav, a još manje kako može biti neljubljena. Nije mislio na ljubav koja...

» Maske vs. pravo lice

Jedne pokladne nedjelje zatekla sam tatu kako razgovara s malim dječakom koji je pozvonio na naša vrata prerušen u ne znam ni ja što. Pitala sam se zašto je dječak sam i zašto nije pričljiv kao ostale maškare. To bi mi bila jedina čudna...

» Knjiga života

Još jedna godina je prošla, 365 je dana iza nas. U Božjim očima kao jedan trenutak, a nama duga kao vječnost, trnovita i milostiva, tužna i sretna, puna ostvarenja i promašaja, suza i smijeha. Kažu da je Nova godina uvijek neki novi...

» Doživi Advent

Hladno prosinačko jutro. Sat me budi, ali mi ne smeta. Ne govorim si: "Još samo pet minuta" (kao i obično), već naprotiv, skačem iz kreveta. Znam da je vrijeme poći na zornicu. Ulazim u crkvu, vlada nekakvo posebno ozračje. Pred oltarom gori...

» Pomozi mojoj nevjeri

Ako je nekome slučajno promaknulo - 11. listopada proglašena je Godina vjere u Katoličkoj crkvi. Papa to sigurno nije uradio tek onako, jer mu se učinilo zgodno. Ne! Svjestan je da je suvremeni čovjek, cijelo čovječanstvo, a tako i Crkva u...

» Jesam li hrabar?

"Nisam li ti zapovjedio: Odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj" (Jš 1,9).Hrabrost u činjenju dobra. Hrabrost u zaustavljanju zla. Hrabrost u svakodnevnim malim stvarima. Da, može biti...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko