gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Molite za liječnike Ispis E-mail
Autor: dr. Boris Adašević   
17. svibnja 2013.

Kaže jedna stara izreka da zdrav čovjek ima tisuću želja a bolestan samo jednu – zdravlje. Bolest je često bila tema i u Bibliji, tako u jednom psalmu bolesnik kaže za sebe: A ja, crv sam, a ne čovjek, ruglo ljudi i naroda prezir. Koji me vide, podruguju se meni, razvlače usne, mašu glavom (Ps 22, 7-8).

Ovaj dio iz psalma lijepo opisuje svu bol, muku i patnju koju bolestan čovjek osjeća. U Evanđelju bolest zauzima vrlo važno mjesto. O bolesnicima se govori skoro na svakoj stranici. Teško je biti bolestan. Osobito u današnje vrijeme nebrige i manjka suosjećanja pojedinaca ali i društva  u cjelini za potrebite a ponajviše za bolesnike.

Zbog prirode svoga stanja bolesnik je osoba kojom je lako manipulirati ali koju je, nažalost, lako i ucjenjivati. Bolestan čovjek svoje oči upire u liječnika i od njega očekuje spas. Pojedini liječnici to vrlo vješto koriste te iz tuđe muke i nevolje stječu osobnu korist. Postoje dvije vrste liječnika, moralni i nemoralni. Skoro svakodnevno čujem pritužbe ljudi koji su bili bolesni da su za svoje liječenje morali, na ovaj ili onaj način, "počastiti" doktora, jer u suprotnom bi bili poput biljke na bolesničkom krevetu koja bi samo bila promatrana kako polagano vene, bez da bi ju itko zalio.

Često se pitam kako netko, a osobito ako je taj netko liječnik, može od bolesna čovjeka tražiti nešto materijalno i na taj način mu uvjetovati svoju pomoć? To zasigurno spada u krajnje oblike devijacije morala i savjesti. Nije li to u nebo vapijući grijeh? Kaže Isus u Evanđelju: "Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću." U nazaretskoj sinagogi svojim sugrađanima, kojima je teško povjerovati u njega, Isus citira izreku: "Liječniče, izliječi sam sebe!" (Lk 4, 23). Danas je to i te kako aktualna izreka, mi, današnji liječnici bi prije svega trebali izliječiti sami sebe od bahatosti, oholosti, nemorala, manjka suosjećanja, navezanosti na materijalno i kompleksa više vrijednosti. Ipak, treba reći da danas postoji i veliki broj liječnika koji su moralni i u svakom trenutku nesebično spremni pomoći bez ikakve naknade. Takvi liječnici čuvaju cjelokupni ugled struke i melem su na ranu svakom bolesniku. Treba zahvaliti Bogu na njima.

Budući da se približio blagdan silaska Duha Svetoga apeliram na sve da zazovu svojim molitvama silazak Duha Svetoga i na nas liječnike, da obnovi i oživi u nama darove koje smo primili u sakramentu krštenja i svete potvrde te da nam na taj način podari dobre i moralne liječnike koji će nesebično pomagati i biti potpora ljudima u najtežim trenutcima njihova života.

MOLITVA ZA LIJEČNIKA

Gospodine, molim te za svog liječnika,
zahvaljujem ti, jer ga smatram
svećenikom svoga tijela,
kao što u svećeniku gledam
liječnika svoje duše.

Prosvijetli mu um,
kad bude otkrivao moju bolest
i kad me bude liječio.
Vodi njegovu ruku u radu,
učini ga svojim suradnikom.

Meni udijeli pouzdanje u nj,
a njemu mene,
obojica moramo
vjerovati u lijekove i u čudo.

Neka moj liječnik bude vedar i siguran,
neka uvijek bude uljudan
i vrijedan poštovanja,
sa svakim neka je plemenit i ljubazan.

Neka ne prodaje svoje umijeće
niti svoju savjest.
Neka uvijek traži i spašava samo život,
ali mora biti kadar
i smrti gledati u oči.

Neka liječi tijela, a duše poštuje,
zvanje neka mu je milosrđe.
U bolesniku neka gleda Božje dijete
i svoga brata.

Moj liječnik liječi moje tijelo,
a ti spasi njegovu dušu.
Spasi mene i njega.

 
Povezani članci :

» Depresija - pošast modernog doba

Što si mi, dušo, klonula i što jecaš u meni? U Boga se uzdaj, jer opet ću ga slaviti, spasenje svoje, Boga svog! (Psalam 42,6 JB) Kao što vidimo iz gore navedenog citata depresija je bila poznata još u starozavjetno vrijeme, a osobit je...

» Strah naš svagdašnji

Na ovaj tekst me ponukao jedan zanimljiv dio iz moje dosadašnje liječničke karijere. Prije no što sam, tek po svršetku studija, trebao započeti obavljanje liječničkog poziva bio sam uvjeren da ću se najčešće susretati s bolesnicima koji...

» Čudesna ozdravljenja iz liječničke perspektive

Prije par tjedana posjetio sam župu Šurkovac kod Ljubije i bio sudionikom duhovne obnove koju svakoga vikenda predvodi fra Ivo Pavić, poznati franjevac i karizmatski svećenik. Razlog za odlazak na duhovnu obnovu u tu udaljenu župu prije svega...

» Priča o moralnoj i hrabroj liječnici

Proteklih nekoliko dana podigla se velika medijska bura oko jednog zanimljivog događaja. Naime riječ je o postupku mlade liječnice, specijalizantice ginekologije na Klinici za ginekologiju KB Split koja je tijekom jednog svoga dežurstva odbila...

» Prvih 9 mjeseci ljudskoga života

Ljudski život počinje začećem, spajanjem žive muške i žive ženske spolne stanice nakon čega nastaje oplođeno jajašce (zigota) koje ima 46 kromosoma, 23 od oca i 23 od majke. Možemo reći da je tada čovjek kompletan jer svaki čovjek ima...

» Namjerni pobačaj – roditi ili ubiti dijete?

Pobačaj danas predstavlja jedan od najvećih grijeha ljudskoga roda o kojemu se premalo govori. U današnjem "modernom" svijetu puno je pobornika ubojstava nerođene nemoćne djece. Koliko je veliki broj namjernih ubojstava nerođene djece pokazat...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko