gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Mladi u Crkvi Ispis E-mail
Autor: Marija Trogrlić   
14. listopada 2013.

Oprostite, ali današnja mladež je pokvarena, zla, isprazna i lijena. Nikad više neće biti kao što je bila nekada i neće biti sposobna očuvati našu kulturu…

Nije ovo tek jedna od svakodnevnih izjava koju čujemo u medijima ili pak iz usta starijih osoba. Naime, ovaj natpis je pronađen u Babilonu na kamenoj ploči i star je više od pet tisuća godina. Mnogi će se složiti i reći kako su ti Babilonci bili stvarno napredan i mudar narod, jer ono što su zapisali vrijedi do dana današnjeg. Mladi - pokvareni i lijeni bili, pokvareni i lijeni ostali. Da ne govorimo o tome kakvi su vjernici, ako uopće jesu.

Nažalost, živimo u vremenu kada zlo i sve ono što je negativno zasjenjuje dobro. Ne zato što dobra nema, nego jednostavno zato što pada u drugi plan. Zlo kao da je privlačnije. Tako, od deset dobrih vijesti, zapamtit ćemo jednu lošu, pored silnih uspjeha, žalit ćemo za jednim neuspjehom. Nek nam netko ''valja'' bezbroj puta, a samo jednom zakaže, izvlačimo generalni zaključak kako čovjek u cijelosti nije od pomoći. Tako u nedogled. Ljudi (ne)svjesno daju primat svemu negativnom. I naposljetku, pored toliko mladih katolika koji i danas u Kristu vide prijatelja i Spasitelja, smisao i nadu, izvor i cilj, mi ćemo pričati o onima koji odbacuju Njega i Crkvu, žive sablazno, nesavjesno i nemoralno!? Slažem se, ne treba zažmiriti na takve, pogotovo jer nisu tek kap u moru (kad bi barem i oni upoznali Krista preko nas "vjernika"!).

Navod s početka priče nažalost i dalje vrijedi, točno. Ali za neke, ne za sve mlade svijeta! Previše se pažnje pridaje pojedincima koji lošim ponašanjem daju krivu sliku o mladosti ili bilo čemu drugom. Nedopustivo je da gledajući kroz crne okvire ovoga svijeta ne vidimo more svjetiljki koje su iza njega. Te svjetiljke su mladi kršćanski životi koji i danas oduševljeni Kristom, puni zanosa i energije, svjedoče i privlače. Oni su snaga koja (treba) mijenja(ti) svijet nabolje. Kad se jednom uhvate u Kristovu mrežu, s lakoćom izvode velike stvari. Ima ih, nemojte misliti da nema. Ja znam da ih ima! Čak i ako zanemarimo to da mladi čitaju, pjevaju, glume, unose svježinu u crkvi i okupljeni oko nje u zajednici rade nešto društveno korisno i Bogu drago, možda su najvažnija njihova djela na terenu, tj. u svom društvu svjedoče o Bogu, opominju psovače, privlače davno od Boga odlutale vršnjake, a i starije.

"Znate li koje je najbolje sredstvo za evangeliziranje mladih? Sami mladi. To je put kojim treba ići", rekao je papa Franjo milijunima mladih okupljenih u Rio de Janeiru ovo ljeto. E pa, sve su vam to male Kristove svjetiljke na zemlji. On, kao nepresušan izvor Dobra, neće dopustiti da se one ikada ugase jer "nijedan strah nije toliko velik da može ugušiti nadu koja vječno izvire iz srca mladih" (bl. Ivan Pavao II.).

Upravo ta nada, energija, polet, neproračunatost, predanost i čista ljubav prema Kristu koje izviru iz srca mladih katolika su najpotrebnije Crkvi danas. I oni padaju, griješe, traže, proživljavaju krize, udaraju ih vjetrovi ovog lošeg svijeta…, ali dokle god im je Krist put, istina i život, zalutali i oboreni neće biti nikada. Koliko god bili mladalački nestalni, u jedno su sigurni – znaju zašto i komu vjeruju. Možda ih nećete zateći kako danonoćno prebiru po zrncima krunice kao njihove bake, ali gorljivo traže Boga na samo njima poznate načine. "Morate u vjeru biti puno dublje ukorijenjeni nego generacija vaših roditelja", jasno poručuje Benedikt XVI. u predgovoru YOUCAT-a, Katekizma za mlade.

Mi mladi često slušamo o tome kako smo budućnost; budućnost naroda/Crkve/društva/svijeta u cjelini. Nitko ne razmišlja o tome da te budućnosti nema ukoliko se ne poradi kvalitetno na sadašnjosti. Za to su odgovorni svi koji (ne) rade s mladima. Jer, što posiju, to će i požeti. Kako se brinu o mladima danas, takvu će Crkvu i društvo imati sutra. I onda nitko neće moći s pravom reći: mladi su loši. Loši, da - ukoliko se dopusti da budu prepušteni sami sebi. A najlakše je sjediti i kritizirati ih kako se loše ponašaju, oblače i govore - i pri tome ne činiti ništa. Valjda svi znamo da se željezo kuje dok je vruće. Svatko od nas može utjecati, a već samim svojim ponašanjem i utječe na formiranje stavova mlade osobe. Poziv je to i odgovornost. Ne moramo gledati svijet kroz ružičaste naočale, ali probajmo u svima i u svemu vidjeti nešto dobro. To je odlika velikih ljudi. Zaključit ću s jednostavnom mišlju jednog takvog, sv. Benedikta Nursijskog: "Mlađi trebaju starije poštovati, stariji mlađe ljubiti."

 
Povezani članci :

» Što Ti kažeš: tko sam ja?

Isus je jednom prilikom upitao učenike: “Što govore ljudi tko sam ja?”, a potom: “Što vi kažete, tko sam ja?” Od odgovora na to pitanje, upućenog svakom osobno, zavisi sav naš život, sva egzistencija. Isusov upit ne očekuje općenite...

» Nogometnim rječnikom

Svjetsko je prvenstvo iza nas. Nogomet, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu, okupirao je gotovo sav medijski prostor proteklih mjesec dana u svakom kutku svijeta. Kada je riječ o povijesti SP-a, svatko će se sjetiti čuvenog gola, jednog od...

» Što bi bilo kad ne bi bilo Frame?

"ŠTO BI BILO KAD (NE) BI BILO!?", koliko god besmislen bio taj kondicional, vodi nas u predjele svih mogućih scenarija, ostvarivih i neostvarivih ideja, mogućnosti svih razmjera. Ljudskoj prirodi je više sklona konstrukcija: "Što bi bilo kad bi...

» Odijelo (ne) čini čovjeka

Dugo sam se pribojavala ulaska u svijet odraslih koji mi se otvorio upisom na fakultet, tim više što on formalno znači zauvijek zbogom djetinjstvu. A ja dijete u sebi nikad ne želim izgubiti. I tako, u suradnji s tim djetetom u meni, nakon što...

» Raduj se u Bogu

"Kad biste znali koliko vas ljubim, plakali biste od radosti." (Gospa u Međugorju)Mislim da bi i kamen pustio suzu prije modernog čovjeka. Ovaj put ne od žalosti, bola, nesreće ili ljudske tragedije, nego od radosti koja je u Bogu i od Boga i...

» Misli(š) Ti!

Prošla su više od dva mjeseca kako je sveti Petar dobio novog nasljednika na Zemlji, papu Franju. Od iznenađenja svijeta odreknućem pape Benedikta, polemiziranja o "skrivenim" razlozima njegove ostavke, nagađanja o novom papi i klađenjem na...

» Ljubav nije ljubljena

Dok je prolazio asiškim ulicama i gledao Božji narod, sv. Franjo je plačući znao vikati:  "Ljubav nije ljubljena! Ljubav nije ljubljena!" Ljudi nisu shvaćali koja ljubav, a još manje kako može biti neljubljena. Nije mislio na ljubav koja...

» Maske vs. pravo lice

Jedne pokladne nedjelje zatekla sam tatu kako razgovara s malim dječakom koji je pozvonio na naša vrata prerušen u ne znam ni ja što. Pitala sam se zašto je dječak sam i zašto nije pričljiv kao ostale maškare. To bi mi bila jedina čudna...

» Knjiga života

Još jedna godina je prošla, 365 je dana iza nas. U Božjim očima kao jedan trenutak, a nama duga kao vječnost, trnovita i milostiva, tužna i sretna, puna ostvarenja i promašaja, suza i smijeha. Kažu da je Nova godina uvijek neki novi...

» Doživi Advent

Hladno prosinačko jutro. Sat me budi, ali mi ne smeta. Ne govorim si: "Još samo pet minuta" (kao i obično), već naprotiv, skačem iz kreveta. Znam da je vrijeme poći na zornicu. Ulazim u crkvu, vlada nekakvo posebno ozračje. Pred oltarom gori...

» Pomozi mojoj nevjeri

Ako je nekome slučajno promaknulo - 11. listopada proglašena je Godina vjere u Katoličkoj crkvi. Papa to sigurno nije uradio tek onako, jer mu se učinilo zgodno. Ne! Svjestan je da je suvremeni čovjek, cijelo čovječanstvo, a tako i Crkva u...

» Jesam li hrabar?

"Nisam li ti zapovjedio: Odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj" (Jš 1,9).Hrabrost u činjenju dobra. Hrabrost u zaustavljanju zla. Hrabrost u svakodnevnim malim stvarima. Da, može biti...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko