gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Odijelo (ne) čini čovjeka Ispis E-mail
Autor: Marija Trogrlić   
17. prosinca 2013.

Dugo sam se pribojavala ulaska u svijet odraslih koji mi se otvorio upisom na fakultet, tim više što on formalno znači zauvijek zbogom djetinjstvu. A ja dijete u sebi nikad ne želim izgubiti. I tako, u suradnji s tim djetetom u meni, nakon što sam prvi put obukla bijeli, čisti, ispeglani mantil koji mi je neophodan na vježbama, neprestano sam gnjavila mamu pitanjima: "A kako mi stoji?? Ličim li ti na buduću magistru farmacije!?" – "Ličiš, Marija, samo uči!", odgovarala je. Pogledala sam se u ogledalo. Shvatila sam da čak i da dan i noć provodim u njemu, on od mene neće nikad stvoriti nekoga i nešto, iako na fakultetu redovito slušam priče o posebnosti koju on sa sobom nosi. Glavno da neće reprezentirati čovječnost u meni. Čak i da svemirsko odijelo obučem, ono me neće učiniti hrabrom i velikom za svemirsko lansiranje.

Isto tako oko mene iz dana u dan vrte se ljudi obučeni u neke svoje mantile, funkcije, službe, dužnosti, uspjehe; dotjerani izvana, veliki na riječima i gestama... Pitam se tko je u centru njihovog nemalog svemira. Gdje im je duša, gdje im je čovječnost? Znam samo jedno, ako iznutra nisu obučeni Bogom, njihove ličnosti padaju u vodu, a životi kad tad gube smisao. Odijelo ili titula doktora znanosti ne vrijede ništa ako je duša prazna. A prazna može biti jedino bez Boga.

Da se vratim na novi, bijeli mantil s početka priče... Podsjetio me na isto tako jednu bijelu, savršeno čistu opravicu obučenu nekad davno. Krsnu haljinu, u kojoj sam postala ljubljeno dijete Božje. Godine su je zaprljale grijesima, isto kao što kemikalije redovito prljaju moj mantil. Iako, moram priznati da mi je bilo neobično zanimljivo kad sam prvi put zaprljala mantil kemikalijom – iz prostog razloga što sam se poistovjetila s pravim kemičarima koji su uvijek zaprljani. (Tako ispada da i ja nešto radim kako treba.)

Iz razmišljanja tog djeteta kojemu je drago što se zaprljalo, shvatila sam da i nama ljudima ne pada teško griješiti. Grijeh je uvijek primamljiv, nebitno što ostavlja posljedice za sobom. Lakše je tražiti razloge za mržnju nego za oprost, osuđivati nego razumjeti i uređivati se izvana negoli sređivati svoje ja i dušu iznutra. Kao što neki još uvijek gledaju površno, ne prodirući u dušu, tako se i kršćanima danas nazivaju svi oni koji su primili sakrament krštenja. A ja čvrsto vjerujem da se kršćaninom ne rađa, nego postaje i opravdava životom. Ako već želimo dovesti odijelo u kontekst s čovječnošću, onda je to jedino ukoliko smo zaodjenuti Bogom u našim životima. "Zaodjenite se dakle – kao izabranici Božji, sveti i ljubljeni – u milosrdno srce, dobrostivost, poniznost, blagost, strpljivost te podnosite jedni druge praštajući ako tko ima protiv koga kakvu pritužbu!" (Kol 3, 12-13).

Uz navedeno, odbrojavajući dane do Božića, pokušajmo se odjenuti u veličanstvenu misao da se Bog iz nebeskih visina spustio na Zemlju za tebe i za mene, u najljepšem liku – liku Djeteta. Ljubav, mir i radost koju nam to Dijete želi pružiti su sve što trebamo nositi na sebi i sa sobom ovog Božića.

 
Povezani članci :

» Što Ti kažeš: tko sam ja?

Isus je jednom prilikom upitao učenike: “Što govore ljudi tko sam ja?”, a potom: “Što vi kažete, tko sam ja?” Od odgovora na to pitanje, upućenog svakom osobno, zavisi sav naš život, sva egzistencija. Isusov upit ne očekuje općenite...

» Nogometnim rječnikom

Svjetsko je prvenstvo iza nas. Nogomet, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu, okupirao je gotovo sav medijski prostor proteklih mjesec dana u svakom kutku svijeta. Kada je riječ o povijesti SP-a, svatko će se sjetiti čuvenog gola, jednog od...

» Što bi bilo kad ne bi bilo Frame?

"ŠTO BI BILO KAD (NE) BI BILO!?", koliko god besmislen bio taj kondicional, vodi nas u predjele svih mogućih scenarija, ostvarivih i neostvarivih ideja, mogućnosti svih razmjera. Ljudskoj prirodi je više sklona konstrukcija: "Što bi bilo kad bi...

» Mladi u Crkvi

Oprostite, ali današnja mladež je pokvarena, zla, isprazna i lijena. Nikad više neće biti kao što je bila nekada i neće biti sposobna očuvati našu kulturu… Nije ovo tek jedna od svakodnevnih izjava koju čujemo u medijima ili pak iz usta...

» Raduj se u Bogu

"Kad biste znali koliko vas ljubim, plakali biste od radosti." (Gospa u Međugorju)Mislim da bi i kamen pustio suzu prije modernog čovjeka. Ovaj put ne od žalosti, bola, nesreće ili ljudske tragedije, nego od radosti koja je u Bogu i od Boga i...

» Misli(š) Ti!

Prošla su više od dva mjeseca kako je sveti Petar dobio novog nasljednika na Zemlji, papu Franju. Od iznenađenja svijeta odreknućem pape Benedikta, polemiziranja o "skrivenim" razlozima njegove ostavke, nagađanja o novom papi i klađenjem na...

» Ljubav nije ljubljena

Dok je prolazio asiškim ulicama i gledao Božji narod, sv. Franjo je plačući znao vikati:  "Ljubav nije ljubljena! Ljubav nije ljubljena!" Ljudi nisu shvaćali koja ljubav, a još manje kako može biti neljubljena. Nije mislio na ljubav koja...

» Maske vs. pravo lice

Jedne pokladne nedjelje zatekla sam tatu kako razgovara s malim dječakom koji je pozvonio na naša vrata prerušen u ne znam ni ja što. Pitala sam se zašto je dječak sam i zašto nije pričljiv kao ostale maškare. To bi mi bila jedina čudna...

» Knjiga života

Još jedna godina je prošla, 365 je dana iza nas. U Božjim očima kao jedan trenutak, a nama duga kao vječnost, trnovita i milostiva, tužna i sretna, puna ostvarenja i promašaja, suza i smijeha. Kažu da je Nova godina uvijek neki novi...

» Doživi Advent

Hladno prosinačko jutro. Sat me budi, ali mi ne smeta. Ne govorim si: "Još samo pet minuta" (kao i obično), već naprotiv, skačem iz kreveta. Znam da je vrijeme poći na zornicu. Ulazim u crkvu, vlada nekakvo posebno ozračje. Pred oltarom gori...

» Pomozi mojoj nevjeri

Ako je nekome slučajno promaknulo - 11. listopada proglašena je Godina vjere u Katoličkoj crkvi. Papa to sigurno nije uradio tek onako, jer mu se učinilo zgodno. Ne! Svjestan je da je suvremeni čovjek, cijelo čovječanstvo, a tako i Crkva u...

» Jesam li hrabar?

"Nisam li ti zapovjedio: Odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj" (Jš 1,9).Hrabrost u činjenju dobra. Hrabrost u zaustavljanju zla. Hrabrost u svakodnevnim malim stvarima. Da, može biti...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko