gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Nogometnim rječnikom Ispis E-mail
Autor: Marija Trogrlić   
21. srpnja 2014.

Svjetsko je prvenstvo iza nas. Nogomet, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu, okupirao je gotovo sav medijski prostor proteklih mjesec dana u svakom kutku svijeta.

Kada je riječ o povijesti SP-a, svatko će se sjetiti čuvenog gola, jednog od onih antologijskih i najkontroverznijih u povijesti – Maradonine Božje ruke u utakmici između Argentine i Engleske. Čudno za svijet, nije nazvan sretna ruka ili ruka sudbine koja je loptu ubacila u mrežu. Poslije utakmice, sam je Maradona izjavio: "Bila je to malo glava Maradone i malo Božja ruka".

U našim životnim utakmicama možda bi trebalo biti još manje naše glave i njenog ljudskog, uskog i grešnog pogleda, razmišljanja i planiranja, a puno više djelovanja Božje ruke. Divne Božje ruke u čiji smo dlan urezani (usp. Iz 49,16). Tek tada ćemo i mi, boreći se sami sa sobom i svijetom, zabijati golove i pobjeđivati, Božjom snagom i tehnikom. No, ne uvijek. 

Pobjede i porazi sastavni su dio nogometa, kao i života, a ono što kršćanin iz toga može naučiti papa Franjo je izrazio sljedećim riječima: "Ako u životu pogriješiš, ako se posklizneš i padneš ili učiniš nešto krivo, nemoj se bojati! ‘Isuse, pogledaj što sam napravio. Što mi je činiti?’ Uvijek razgovaraj s Isusom – i u dobru i u zlu." Uostalom, ako težimo zajedništvu s Bogom, svjesni da je naš život u Njegovoj svemoćnoj ruci, u svakoj ćemo životnoj situaciji biti pobjednici. Promišljajući o Božjoj ruci, otvorih jedan odlomak u Bibliji koji govori o rođenju Ivana Krstitelja. "...Svi koji su to čuli razmišljali su o tom u srcu i govorili: Što će biti od ovoga djeteta? Jer je Gospodnja ruka bila s njime" (Lk 1, 66). I uistinu jest. I sa svima nama je. Istodobno i spasiteljska, zaštitnička, svemoćna, milosrdna, opraštajuća.

Bogu hvala da od malih nogu pratim nogomet s tatom. Da nije tako, vjerojatno bi se i meni poslije, kao većini cura, učinio potpuno nezanimljivim. Sjećam se da sam uvijek od tate tražila da mi objasni što je ofsajd budući da nijedna utakmica nije mogla proći bez spominjanja te riječi za koju ja nisam imala pojma što znači. Tata mi je uvijek govorio da je prekomplicirano meni još maloj to objasniti. Sve dok nisam sama shvatila. Bez ikakvih stručnih izraza, ma koliko to bilo najsloženije nogometno pravilo, može se objasniti s dvije riječi (barem sam ja to sebi tako predstavila): brzopletost igrača. Nestrpljivost koja upropasti smišljenu akciju cijele momčadi.


Nismo li i sami često u duhovnom ofsajdu? Trčimo li pred rudu želeći nešto silno? Pri tome, ponekad pretrčimo i samog Isusa pored sebe. Čak Ga i ne primijetimo, ne pitamo se želi li i On igrati. Pravimo previše koraka, a opet ne stižemo nikamo. Zašto? Jer smo nestrpljivi. Hoćemo sve sami. - Kad? Odmah! Ne znamo čekati da nam Bog doda loptu, da se tako izrazim. Ne vjerujemo da Bog ima svoje vrijeme i svoj plan za nas. Čak se umorimo i moliti uviđajući da nam molitve nisu ispunjene (ili nam se samo čini da nisu). Uvijek se sjetim filma u kojemu Bog obraćenje jedne osobe objašnjava pripisujući zasluge baki koja je cijelog života molila za to. Baka obraćenje nije doživjela, ali je umrla s vjerom da će se ono ostvariti. Nije gubila nadu i nije odustajala moliti. Bog je nagradio nju i njenu strpljivost, nebitno nakon koliko vremena. Bl. Alojzije Stepinac je lijepo rekao: "Gospodinu Bogu se ne žuri, ali On nikada ne zakasni." Stoga, i strpljenje je ništa drugo nego vjerovanje Božjoj točnosti. Strpljen – spašen! A poraz kao da se ne priznaje u današnjem svijetu. Ništa ne vrijedi bez pobjede, bez nadmudrivanja i nadigravanja protivnika. Samo je to bitno.

A tako je i u našim životima. Bili smo tomu svjedoci i na ovom SP-u. Dok pobjeđuju, igrači su poput narodnih heroja i ljubitelja domovine. Čim izgube, svi odjednom postaju sportski treneri i komentatori koji govore sve najgore o jučerašnjim ljubimcima. Kada je riječ o pobjedama i porazima, trebamo se zapitati koje mi to životne pobjede želimo postići, bez da su one opipljive i prožete mjerilima ovog svijeta. Papa Franjo veli: "Isus nam nudi nešto veće od naslova svjetskog prvaka! Isus nam nudi mogućnost plodnog i radosnog života. Nudi nam zajedništvo s Njime u vječnosti! To je Isusova ponuda!" I sveti Pavao kaže da svi trkači u trkalištu trče i svaki od njih sve izdržava kako bi dobio vijenac, ali raspadljiv. I mi trčimo, ali da dobijemo neraspadljiv vijenac slave. To bi trebao biti naš cilj. Naša pobjeda.

 
Povezani članci :

» Što Ti kažeš: tko sam ja?

Isus je jednom prilikom upitao učenike: “Što govore ljudi tko sam ja?”, a potom: “Što vi kažete, tko sam ja?” Od odgovora na to pitanje, upućenog svakom osobno, zavisi sav naš život, sva egzistencija. Isusov upit ne očekuje općenite...

» Što bi bilo kad ne bi bilo Frame?

"ŠTO BI BILO KAD (NE) BI BILO!?", koliko god besmislen bio taj kondicional, vodi nas u predjele svih mogućih scenarija, ostvarivih i neostvarivih ideja, mogućnosti svih razmjera. Ljudskoj prirodi je više sklona konstrukcija: "Što bi bilo kad bi...

» Odijelo (ne) čini čovjeka

Dugo sam se pribojavala ulaska u svijet odraslih koji mi se otvorio upisom na fakultet, tim više što on formalno znači zauvijek zbogom djetinjstvu. A ja dijete u sebi nikad ne želim izgubiti. I tako, u suradnji s tim djetetom u meni, nakon što...

» Mladi u Crkvi

Oprostite, ali današnja mladež je pokvarena, zla, isprazna i lijena. Nikad više neće biti kao što je bila nekada i neće biti sposobna očuvati našu kulturu… Nije ovo tek jedna od svakodnevnih izjava koju čujemo u medijima ili pak iz usta...

» Raduj se u Bogu

"Kad biste znali koliko vas ljubim, plakali biste od radosti." (Gospa u Međugorju)Mislim da bi i kamen pustio suzu prije modernog čovjeka. Ovaj put ne od žalosti, bola, nesreće ili ljudske tragedije, nego od radosti koja je u Bogu i od Boga i...

» Misli(š) Ti!

Prošla su više od dva mjeseca kako je sveti Petar dobio novog nasljednika na Zemlji, papu Franju. Od iznenađenja svijeta odreknućem pape Benedikta, polemiziranja o "skrivenim" razlozima njegove ostavke, nagađanja o novom papi i klađenjem na...

» Ljubav nije ljubljena

Dok je prolazio asiškim ulicama i gledao Božji narod, sv. Franjo je plačući znao vikati:  "Ljubav nije ljubljena! Ljubav nije ljubljena!" Ljudi nisu shvaćali koja ljubav, a još manje kako može biti neljubljena. Nije mislio na ljubav koja...

» Maske vs. pravo lice

Jedne pokladne nedjelje zatekla sam tatu kako razgovara s malim dječakom koji je pozvonio na naša vrata prerušen u ne znam ni ja što. Pitala sam se zašto je dječak sam i zašto nije pričljiv kao ostale maškare. To bi mi bila jedina čudna...

» Knjiga života

Još jedna godina je prošla, 365 je dana iza nas. U Božjim očima kao jedan trenutak, a nama duga kao vječnost, trnovita i milostiva, tužna i sretna, puna ostvarenja i promašaja, suza i smijeha. Kažu da je Nova godina uvijek neki novi...

» Doživi Advent

Hladno prosinačko jutro. Sat me budi, ali mi ne smeta. Ne govorim si: "Još samo pet minuta" (kao i obično), već naprotiv, skačem iz kreveta. Znam da je vrijeme poći na zornicu. Ulazim u crkvu, vlada nekakvo posebno ozračje. Pred oltarom gori...

» Pomozi mojoj nevjeri

Ako je nekome slučajno promaknulo - 11. listopada proglašena je Godina vjere u Katoličkoj crkvi. Papa to sigurno nije uradio tek onako, jer mu se učinilo zgodno. Ne! Svjestan je da je suvremeni čovjek, cijelo čovječanstvo, a tako i Crkva u...

» Jesam li hrabar?

"Nisam li ti zapovjedio: Odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj" (Jš 1,9).Hrabrost u činjenju dobra. Hrabrost u zaustavljanju zla. Hrabrost u svakodnevnim malim stvarima. Da, može biti...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko