gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Mala Gospa Ispis E-mail

Mala Gospa je spomendan rođenja Blažene Djevice Marije. Slavi se 8. rujna svake godine.

Marijino rođenje je pretkazano i naviješteno u Starom zavjetu. Nakon pada Adama i Eve u grijeh, Bog im se ukazuje, prekorava ih i tjera ih iz zemaljskog raja. Bog govori zmiji: "Neprijateljstvo ja zamećem izmedu tebe i žene, izmedu roda tvojeg i roda njezina: on će ti glavu satirati, a ti ćeš mu vrebati petu" (Post 3,15). Drugi vatikanski sabor naučava, da je Marija proročki označena u tome obećanju o pobjedi nad zmijom.

Mariju je porodila njezina majka, sveta Ana oko 20. godine prije Krista. Očuvana je od svake mrlje istočnoga grijeha od trenutka svoga bezgrešnog začeća.

Mala Gospa je zaštitnica Čakovca, Solina, Voćina, Lopara, Bitelića, Grabovca i drugih mjesta.

Blagdan Male Gospe ima svoje početke u Jeruzalemu, u 5. stoljeću. Tada je, naime, na mjestu gdje je prema predaji stajala Marijina rodna kuća, sagrađena crkva u čast svetoj Ani, Marijinoj majci. Kao spomen na ovu posvetu razvio se blagdan u čast Male Gospe: najprije na kršćanskom Istoku, a od 7. stoljeća i na Zapadu.
Murillo - Rođenje Djevice

Za crkveni kalendar je karakteristično da za kalendarske spomendane svetaca uzima njihov "rođendan za nebo", to jest njihov smrtni dan. U tri slučaja se, naprotiv, kao blagdan slavi početak zemaljskog života: Isusovo rođenje na Božić, rođenje Ivana Krstitelja 24. lipnja i Marijino rođenje - Malu Gospu 8. rujna. Drugim blagdanom slavi se i završetak njihova zemaljskog života. To je prije svega zbog zasebne uloge koju su u Božjem djelu spasenja imale ove tri osobe. Davna latinska izreka to ovako sažima: "Joannes fuit lucifer, Maria aurora, Christi nativitas ortus solis. - Ivan je bio zvijezda, Marija jutarnja zora, Kristovo rođenje sunčev izlazak."

Iako je Mala Gospa manji blagdan, nezapovijedan, vrlo je drag puku. Toga dana mnogi hodočaste u marijanska svetišta ili barem na misu u najbližu crkvu.

Corrado - Marijino rođenje

Mala Gospa donosi jesen pa se u puku kaže "Gospa Mala - jesen prava!" O Maloj Gospi se lastavice skupljaju za odlazak. U puku je riječ, da ih Marija odvodi u tople krajeve, kao što ih i vraća na proljetni marijanski blagdan Blagovijest (25. ožujka). Sijeno do Male Gospe treba biti spremljeno, jer nema više pravog sunca i teško će ga biti sušiti. I pčele donose med do Male Gospe, a onda prestaju, znaju reći pčelari.

Izvori: Wikipedia, Katolici na Internetu

 
Povezani članci :

» Proslavljen patron župe Brestovsko

Osmog rujna Crkva slavi blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije - Malu Gospu. Župa Brestovsko se za svoj patron pripravljala trodnevnicom uoči vanjske proslave, a koja se obilježava nedjeljom koja je najbliža blagdanu.Euharistijsko slavlje...

» Program proslave patrona župe s trodnevnicom

» Proslavljen patron župe Brestovsko

Osmog rujna Crkva slavi blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije – Malu Gospu. Pored Marijinog, u crkvenom kalendaru se slave još samo dva rođendana: Isusov i Ivana Krstitelja.Župa Brestovsko se za svoj patron, rođendan nebeske zaštitnice,...

» Uočnica Male Gospe - Brestovsko

U subotu, 7. rujna, uoči proslave Rođenja Blažene Djevice Marije, u našoj župi je vladalo posebno ozračje. Nakon molitve svete krunice i zazivanja Gospinog zagovora, sveto misno slavlje u 19 sati predvodio je fra Danijel Rajić, meštar...

» Trodnevnica i proslava patrona župe Brestovsko

Povodom patrona naše župe – Rođenja Blažene Djevice Marije – u crkvi na Brestovskom danas započinje svečana trodnevnica.U četvrtak, 05. rujna, u 17:30h molimo svetu krunicu, a nakon toga slavimo svetu koju će predvoditi fra Gabrijel...

» Vanjska proslava Male Gospe

Brojni vjernici su se i ove godine okupili u Brestovskom na svečanu vanjsku proslavu Rođenja Blažene Djevice Marije, kako bi joj zahvalili za brojne milosti i uputili molitve.Misno slavlje u 11 sati započelo je procesijom iz župne crkve, s...

» Proslava Rođenja Blažene Djevice Marije

Osmoga rujna Crkva slavi blagdan Rođenja Blažene Djevice Marije. Naša Majka u nebu slavi svoj zemaljski rođendan.Prava djeca uvijek se vesele majčinom rođendanu. Danima se pripremaju na trenutak kada će doći i čestitati mami rođendan,...

» Uočnica Maloj Gospi

Crkvena zvona uvijek pozivaju na molitvu, a posebno podsjećaju na Gospu. Danas, kada su brestovačka zazvonila šest puta, krenula je procesija kakva nije viđena više desetljeća u našoj župi.Sve oči su bile uprte u Marijin kip, koji su nosili...

» Trodnevnica za Malu Gospu

Nakon što smo započeli Devetnicu u čast Rođenja Blažene Djevice Marije, župa Brestovsko ušla je u završna tri dana pripreme za naš patron.Prvu večer Trodnevnice, 5. rujna, svetu misu i klanjanje je predvodio je fra Zoran Vuković, župni...

» Početak Devetnice

Večernji molitveni program Devetnice našoj Majci Mariji započeo je u 18 sati molitvom krunice, koju su predvodili framaši. "Blažena djevica Marija je krunici podarila takvo djelovanje, da ne postoji nijedan materijalni, duhovni, nacionalni ili...

» Župni blagdani

Patron župe Brestovsko je . Slavi se 8. rujna.Župa se za proslavu patrona priprema Devetnicom. U 18:00h moli se sveta krunica a zatim se slavi sveta misa. Po dozvoli Biskupskog oridnarijata uz proslavu patrona na sam blagdan također se slavi i...

» Sveta Klara

Klara je zajedno sa svojim zemljakom i suvremenikom svetom Franjom proslavila rodni grad Asiz. Rodila se u bogatoj plemićkoj kući Favoronea di Offreduccia i Ortolane. Čim je stasala do djevojačke dobi imala se, po želji obitelji, tako dobro...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko