gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Kužno groblje u novom ruhu Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
17. kolovoza 2014.

Kužno groblje na Oglavku već polako postaje pravo hodočasničko mjesto. Na ovom groblju, koje potječe iz vremena kada je pošast kuge harala Bosnom i odnijela brojne živote, na poseban način se vjernici utječu dušama u čistilištu, ali i zagovoru sv. Roka čija kapelica se nalazi na ovom groblju. U svečanoj procesiji subotom uoči Mlade nedjelje, s križem na čelu, povorka hodočasnika pješice se zaputi ispred crkve Rođenja Blažene Djevice Marije na Brestovskom. Usput se moli krunica dušama u čistilištu, a po dolasku na groblje slavi se i sveta misa za duše u čistilištu.

Na ovome groblju također se slavi sv. misa na blagdan sv. Roka, zaštitnika ovoga mjesta. Tako je bilo i ove godine. U subotu, 16. kolovoza, u 11:00h je slavljena sveta misa koju je predvodio fra Gabrijel Tomić. Bogu hvala na predivnom danu i svim milostima koje nam je Gospodin darovao po zagovoru ovoga sveca…

Zahvaljujući dobrim ljudima koji s porijeklom s Oglavka, a na osobit način zalaganjem i radom g-dina Jedinka Glavaša, Kužno groblje je za ovu proslavu prikladno uređeno te tako postalo prostor za dostojanstvenu molitvu, sakrament pomirenja i slavljenje svete mise. Naime, unutar groblja urađene su klupe polukružnog oblika usmjerene prema oltaru, a na desnoj strani je izrađeno klecalo za sakrament svete ispovijedi. Ranije je postavljeno i veliko raspelo, postolje za paljenje svijeća te natkriven oltar za slavljenje svete mise kod nepovoljnih vremenskih uvjeta. U planu je još očistiti i urediti prostor oko groblja da bi se mogao parkirati dovoljan broj vozila.

Dobri Gospodin, po zagovoru sv. Roka i siromašnih duša u čistilištu, neka usliša zavjete i žrtve i izlije obilje svoje milosti na sve one koji budu posjećivali ovo milosno mjesto.

 
Povezani članci :

» Drugo hodočašće na Kužno groblje

Kao što je i najavljeno, svake subote uoči Mlade nedjelje, župa Brestovsko hodočasti na Kužno groblje, zavjetno mjesto naše župe dušama u čistilištu. Tako je bilo i danas. Okupili smo se u 16:00 sati, a onda, s križem na čelu kolone,...

» Hodočašće na Kužno groblje

11. svibnja, kao što i najavljeno, započele su pobožnosti župe Brestovsko dušama u čistilištu koje će se održavati subotom uoči Mlade nedjelje na Kužnom groblju – Oglavak. U 16:00 sati bilo je okupljanje ispred crkve na...

» Kužno groblje Oglavak – zavjetno mjesto

"Kad bismo znali koju moć imaju siromašne duše,ne bismo ih zaboravljali.Molimo za njih kako bi one molile za nas!"(sv. Ivan Marija Vianney)Svi oni koji su rodom iz brestovačkog kraja čuli su za Kužno groblje na Oglavku. Na Kužnom groblju...

» Kužno groblje

Do Kužnog groblja, kao i do groblja Oglavak koje je se nalazi u neposrednoj blizini, može se doći iz dva smjera: odvajanjem u mjestu Pločari s ceste koja vodi prema Fojnici i s glavne ceste u Brestovskom preko Novog naselja, Orahova, Medovaca i...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko