Klanjati se živom Isusu Ispis E-mail
21. studenog 2014.

Cjelodnevno klanjanje pred Presvetim

Poznato nam je iz života sv. Franje Asiškog da je svetac na osobit način štovao Isusovu prisutnost u euharistijskim prilikama. Uvijek kada je ulazio u crkvu ili tek izdaleka ugledao zvonik neke crkve, znajući da je u njoj pohranjeno Tijelo Kristovo, serafski svetac padao bi na koljena i molio: "Klanjam Ti se Presveti Gospodine Isuse Kriste, ovdje i u svim crkvama Tvojim koje su na cijelome svijetu i blagoslivljam Tebe, jer si svetim križem svojim svijet otkupio." Stoga je tradicija da se u većini franjevačkih crkava na koncu svete mise moli ova prekrasna molitva sv. Franje. No, može li ljubav prema Isusu i Njegovoj neprestanoj prisutnosti u svetohraništu ostati samo na tome?

Stoga, pitanje koje postavljam i sebi i vama, dragi župljani, jest slijedeće: Jesmo li dovoljno svjesni i nismo li pomalo zaboravili da u našoj crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije na Brestovskom, kao i u svim katoličkim crkvama, Isus prebiva dvadeset četiri sata na dan? Nedostaje li nam možda Franjinog žara i ljubavi i je li dovoljno prolazeći pored crkve napraviti znak križa na svome tijelu koji je često tek pusta navika? Nismo li pozvani za trenutak zastati, odvojiti malo vremena te ući u crkvu, pokloniti se Isusu i u tišini svoga srca posvijestiti sebi činjenicu: Isus je zaista živ i nalazi se ovdje! On me istinski ljubi i želi biti sa mnom kroz sve dana moga života!

Mislim da je u užurbanom vremenu u kojem živimo, kada su mnogi zaboravili da su najdragocjeniji oni trenutci koje smo proveli s Bogom – a njih je sve manje i manje – potrebno pasti na koljena pred svojim Isusom i odlučiti odsada u svome životu odvojiti više vremena za Njega te tako zadobiti toliko žuđeni mir i utjehu. Želja mi je da svi zajedno, u Franjinom duhu, nanovo otkrijemo ljubav prema Isusu prisutnom u Presvetom Oltarskom Sakramentu. Želim da se zajedno klanjamo Isusu, Njemu predamo svoje srce te molimo za sve naše obitelji i cijelu župnu zajednicu.

Iz spomenutog razloga naša crkva na Brestovskom bit će otvorena svakog utorka i na oltaru će od 08:00 do 18:00 sati biti izložen Presveti Oltarski Sakrament. S vremenom će biti napravljen raspored tako da u svako vrijeme dana uvijek netko bude u crkvi. Pozvani su svi župljani Brestovskog i svi koji vjeruju da je Isus živ i neprestano boravi u crkvi čekajući na tebe i mene. Odvojimo vrijeme za svoga Isusa, jer ako imam vremena za svoje prijatelje i tolike nevažne stvari u životu, koliko više je potrebno pronaći slobodne trenutke za svoga božanskog Učitelja i Gospodina? On je uvijek tu za mene pružajući mi ruku prepunu ljubavi, milosrđa i utjehe?!

U posljednjih pola sata klanjanja, od 17:30h do 18:00h, molit ćemo svetu krunicu, slaviti svetu misu i moliti za oslobođenje i nutarnje ozdravljenje svih onih koji su ranjeni grijehom. Bit će to dan u kojem ćemo moliti da svi upoznaju Isusovu ljubav, prihvate Isusa kao živog Spasitelja, odreknu se robovanja grijehu i đavlu i ozdrave od bolesti duše i tijela. To ćemo moliti po zagovoru Blažene Djevice Marije, sv. Oca Franje i sv. Ante Padovanskog.

Neka nam Gospodin otvori oči srca da uistinu možemo prepoznati Isusa skrivenog u komadiću posvećenog kruha i ljubiti ga poput sv. Franje izgovarajući njegove riječi: "O divne li veličine i neshvatljive počasti! O uzvišene poniznosti! O ponizne uzvišenosti, da se Gospodar svega, Bog i Sin Božji, toliko ponizi da se radi našega spasenja sakrije pod neznatnim likom kruha! Pogledajte, braćo, Božju poniznost i izlijte pred njim svoja srca. Ponizite se i vi, da vas on uzvisi. Ništa, dakle, svoga nemojte zadržati za sebe, da vas cijele primi onaj, koji se vama cio predao."

Fra Damir Pavić, župnik