gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Što Ti kažeš: tko sam ja? Ispis E-mail
Autor: Marija Trogrlić   
01. travnja 2015.

Isus je jednom prilikom upitao učenike: “Što govore ljudi tko sam ja?”, a potom: “Što vi kažete, tko sam ja?” Od odgovora na to pitanje, upućenog svakom osobno, zavisi sav naš život, sva egzistencija. Isusov upit ne očekuje općenite odgovore. Traži osobno iskustvo susreta s Njim. On zna da od toga odlučimo li ga (ne) upoznati i prihvatiti kao najveću Ljubav, prijatelja i Spasitelja, te sve ono što sveti Franjo na najljepši mogući način izražava u svojim Pohvalama Bogu, zavisi naše ja. Zato nas i pita.

Nakon što u tišini srca odgovorimo Isusu na pitanje koje nam je postavio, usudila bih se upitati ga isto. Životni putevi i ciljevi nam i jesu, na kraju krajeva, spoznavanje sebe i približavanje Bogu, koliko god je to moguće u našoj grešnoj ljudskosti. Te dvije ogromne težnje se, na sreću, isprepliću. Jer, tko nas bolje poznaje od samog Stvoritelja na čiju smo sliku stvoreni?

Pa, što Ti, Bože, kažeš tko sam ja? Bojim se da ne znam sama odgovoriti na to pitanje. Željela bih se odmaknuti od onog uobičajenog: Marija, 20g., studentica i svega ostalog što ide uz to (čija si i odakle si), a što kao definira moje ja. Možda djelimično. No slika ja je puno dublja i kompleksnija, skrivena u nutrini bića u koje samo Ti prodireš. U moru mišljenja i razmišljanja što tuđih, što vlastitih o meni samoj, lako je izgubiti orijentir. Zaklanja se pravi vidik. Pogled na hridinu silnu, utočište (Ps 62). A voljela bih se vidjeti onako kako me Ti vidiš. Jer to je istina. Istina o meni. Samo ona vrijedi. Ono sam što sam pred Bogom i ništa više, kaže sveti Franjo. Daj da se tim vodim. Pomozi mi protumačiti moju istinu. Tko sam? Kamo idem? Što želiš da (u)činim? Znani su Ti svi moji putovi.

Jahve, proničeš me svega i poznaješ, ti znaš kada sjednem i kada ustanem, izdaleka ti već misli moje poznaješ. Riječ mi još nije na jezik došla, a ti, Jahve, sve već znadeš. S leđa i s lica ti me obuhvaćaš, na mene si ruku svoju stavio. Znanje to odveć mi je čudesno, previsoko da bih ga dokučio. Kamo da idem od duha tvojega i kamo da od tvog lica pobjegnem? (Ps 139).

Jedno od pitanja koje najviše ne volim jest ono: Kako si? Nikad ne znam što da odgovorim, ne znam kako sam, zahvaljujući unutarnjem miksu borbi i osjećaja. Na jedno takvo pitanje, dobiveno za vrijeme najluđih dana u godini – ispitnih rokova, prijateljici sam samo odgovorila: Ako ovo preživim, (čitaj: položim) bit će čudo! Odgovor s druge strane bio je samo: Ti već jesi čudo! Shvatila sam da jesam, odnosno da svi smo. Tim veća što se otvorimo Njegovom čudesnom djelovanju. Ne samo zato što smo stvoreni tako čudesno (Ps 139), nego čineći predivna djela ljubavi ovdje na zemlji. Tada samo reflektiramo Božju ljubav. "Ne zaboravi, ludo dijete, da te je Ljubav učinila svemogućim", kaže sv. Josemaria Escriva. Možda ovo izrečeno: Ti si čudo! predstavlja samo jedan djelić odgovora na složeno pitanje iz naslova. Ostalo pustimo Njemu da nam kaže.

Ova kolumna dolazi u nezgodan trenutak, iako je rezultat razmišljanja tijekom cijele Korizme. Veliki je tjedan. Potpuno pogrešno vrijeme za bilo kakav egoizam i razmišljanje o sebi ili bilo kome drugome. Pogled i misli trebaju biti usmjereni samo u jedno: Isusa koji je ostavio znak svoje vječne prisutnosti u kruhu i vinu. Isusa koji je mučen do smrti, smrti na križu. Isusa koji je tom istom smrću pobijedio smrt.

Želim Te i ja pratiti na Tvom putu križa. Želim strpljivo nositi svoj. Želim biti tu pružajući rubac. Neka te slike prevladavaju u mom ja.

 
Povezani članci :

» Nogometnim rječnikom

Svjetsko je prvenstvo iza nas. Nogomet, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu, okupirao je gotovo sav medijski prostor proteklih mjesec dana u svakom kutku svijeta. Kada je riječ o povijesti SP-a, svatko će se sjetiti čuvenog gola, jednog od...

» Što bi bilo kad ne bi bilo Frame?

"ŠTO BI BILO KAD (NE) BI BILO!?", koliko god besmislen bio taj kondicional, vodi nas u predjele svih mogućih scenarija, ostvarivih i neostvarivih ideja, mogućnosti svih razmjera. Ljudskoj prirodi je više sklona konstrukcija: "Što bi bilo kad bi...

» Odijelo (ne) čini čovjeka

Dugo sam se pribojavala ulaska u svijet odraslih koji mi se otvorio upisom na fakultet, tim više što on formalno znači zauvijek zbogom djetinjstvu. A ja dijete u sebi nikad ne želim izgubiti. I tako, u suradnji s tim djetetom u meni, nakon što...

» Mladi u Crkvi

Oprostite, ali današnja mladež je pokvarena, zla, isprazna i lijena. Nikad više neće biti kao što je bila nekada i neće biti sposobna očuvati našu kulturu… Nije ovo tek jedna od svakodnevnih izjava koju čujemo u medijima ili pak iz usta...

» Raduj se u Bogu

"Kad biste znali koliko vas ljubim, plakali biste od radosti." (Gospa u Međugorju)Mislim da bi i kamen pustio suzu prije modernog čovjeka. Ovaj put ne od žalosti, bola, nesreće ili ljudske tragedije, nego od radosti koja je u Bogu i od Boga i...

» Misli(š) Ti!

Prošla su više od dva mjeseca kako je sveti Petar dobio novog nasljednika na Zemlji, papu Franju. Od iznenađenja svijeta odreknućem pape Benedikta, polemiziranja o "skrivenim" razlozima njegove ostavke, nagađanja o novom papi i klađenjem na...

» Ljubav nije ljubljena

Dok je prolazio asiškim ulicama i gledao Božji narod, sv. Franjo je plačući znao vikati:  "Ljubav nije ljubljena! Ljubav nije ljubljena!" Ljudi nisu shvaćali koja ljubav, a još manje kako može biti neljubljena. Nije mislio na ljubav koja...

» Maske vs. pravo lice

Jedne pokladne nedjelje zatekla sam tatu kako razgovara s malim dječakom koji je pozvonio na naša vrata prerušen u ne znam ni ja što. Pitala sam se zašto je dječak sam i zašto nije pričljiv kao ostale maškare. To bi mi bila jedina čudna...

» Knjiga života

Još jedna godina je prošla, 365 je dana iza nas. U Božjim očima kao jedan trenutak, a nama duga kao vječnost, trnovita i milostiva, tužna i sretna, puna ostvarenja i promašaja, suza i smijeha. Kažu da je Nova godina uvijek neki novi...

» Doživi Advent

Hladno prosinačko jutro. Sat me budi, ali mi ne smeta. Ne govorim si: "Još samo pet minuta" (kao i obično), već naprotiv, skačem iz kreveta. Znam da je vrijeme poći na zornicu. Ulazim u crkvu, vlada nekakvo posebno ozračje. Pred oltarom gori...

» Pomozi mojoj nevjeri

Ako je nekome slučajno promaknulo - 11. listopada proglašena je Godina vjere u Katoličkoj crkvi. Papa to sigurno nije uradio tek onako, jer mu se učinilo zgodno. Ne! Svjestan je da je suvremeni čovjek, cijelo čovječanstvo, a tako i Crkva u...

» Jesam li hrabar?

"Nisam li ti zapovjedio: Odvaži se i budi hrabar? Ne boj se i ne strahuj, jer kuda god pođeš, s tobom je Jahve, Bog tvoj" (Jš 1,9).Hrabrost u činjenju dobra. Hrabrost u zaustavljanju zla. Hrabrost u svakodnevnim malim stvarima. Da, može biti...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko