Oglavak Ispis E-mail
29. kolovoza 2012.

Do groblja Oglavak može se doći iz dva smjera: odvajanjem u mjestu Pločari s ceste koja vodi prema Fojnici i s glavne ceste u Brestovskom preko Novog naselja, Orahova, Medovaca i Duka. S brestovačke strane udaljeno je približno 8 km od župne crkve.

Pristup do groblja na samom Oglavku je nešto teži kroz naselja Medovci i Duke, ali nadomak samoga groblja cesta je asfaltirana s uređenim kanalima. Ispred groblja je uređen parking, a oko groblja ograda od cementnih blokova.

U groblju se nalazi kapelica posvećena sv. Leopoldu Mandiću. Sagrađena je 2000. godine u spomen našim pokojnima i poginulim braniteljima. Na groblju su vidljivi i neshvatljivi tragovi vandalizma: s nadgrobnih ploča se skidaju metalni rukohvati, vjerojatno radi prodaje.

Na Oglavku, kao i na ostalim grobljima, služe se svete mise na proljeće i u jesen svake godine. S Oglavka se pruža divan pogled preko Kiseljaka sve do brda iznad Sarajeva. Ispod groblja Oglavak smješteno je Kužno groblje (Malo groblje).