gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

V. Franjevački hod Frame Bosne Srebrene Ispis E-mail
Autor: Luka Trogrlić   
12. kolovoza 2015.

Ove godine imao sam veliku milost biti sudionikom petog Franjevačkog hoda Frame Bosne Srebrene. Hod je održan od 25. srpnja do 5. kolovoza pod geslom “Mir i dobro širimo”. Na hodu je sudjelovalo oko pedesetak framaša iz dvadeset župa provincije Bosne Srebrene i trojica sjemeništaraca iz Visokog. I naša župa je imala svoje predstavnike na hodu: Marija Trogrlić, Ana-Marija Knežević, Danijela Vujica i ja, Luka Trogrlić. Koordinator hoda bio je fra Danijel Rajić, duhovni asistent Frame Bosne Srebrene. Važno je napomenuti da je cilj hoda bio zadobivanje potpunog oprosta grijeha u Porcijunkuli (Asiz), 2. kolovoza, na blagdan Gospe od Anđela.

Sam hod se sastoji od dva dijela. Prvi dio obuhvaća pješačenje kroz prekrasne krajolike naše Bosne. Ove godine sudionici hoda prepješačili su osamdeset kilometara kroz središnju Bosnu i to na relaciji: Vitez – Busovača – Brestovsko – Fojnica – Kreševo - Kiseljak. U svakoj župi koju smo posjetili bili smo srdačno dočekani, a još dugo u srcu nosit ćemo i obitelji koje su nam širom otvorile vrata svojih domova.

Ovaj hod bio je i izvrsna prilika da se još više produbi i upozna naša vjera. Svaki dan smo molili Časoslov, a tijekom pješačenja krunicu. Posebna tema ovogodišnjeg hoda bili su Sakramenti, tako da bismo nakon pješačenja imali rad u grupama na tu temu. Vrhunac svakog dana bila je sveta misa. U Kiseljaku smo imali i temeljitu ispovijed te klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Sudionici hoda će dugo pamtiti i posjetu našoj župi kao jedinoj župi u BiH sa sva tri ogranka Franjevačkog reda. Ovdje smo posjetili samostan sestara klarisa i imali priliku čuti njihova svjedočanstva, a zajedno smo čestitali i našem fra Gabrijelu 80. rođendan. Na putu prema Fojnici posjetili smo povijesni lokalitet Kaštele. Tu su se bosanski franjevci sakrili tijekom osmanske okupacije 1463. Iako je to bila uvjerljivo najteža dionica ovogodišnjeg hoda, bilo je vrijedno prisjetiti se hrabrih, Bogu i narodu odanih bosanskih franjevaca kojima mnogo toga dugujemo. Posjetili smo i drevne samostane u Fojnici i Kreševu. U Fojnici smo posjetili muzej gdje smo vidjeli sve ono što su franjevci brižno skupljali i čuvali tijekom stoljeća.

Iako će većina ljudi na spomen osamdeset prijeđenih kilometara prvo pomisliti na velike vrućine, žuljeve i bolove u mišićima (čega je doista i bilo), mnogim framašima je upravo ovo najljepši dio hoda. Umorili smo svoja tijela, ali smo zato odmorili naše duše. Tijekom pješačenja smo nesvjesno postajali jedna velika obitelj, povezana zajedno u Kristu. Uz mnogo molitve, meditacija i  šutnje nije nedostajalo ni smijeha i zabave - u duhu franjevačke i kršćanske radosti koju smo doista živjeli. Međusobno smo se upoznavali, razmjenjivali iskustva, smijali, pjevali duhovne i framaške pjesme, smišljali nove pjesme i načine kako se rashladiti. U župama u kojima smo odsjedali framaši su za nas pripremali vesele večeri, a u Kreševu smo na Trgu fra Grge Martića imali i druženje na kojem su nam se pridružili stanovnici Kreševa.

Kada smo prolazili kroz sela i gradove, vjerujem da su ljudi u nama prepoznali malo drugačije mlade - mlade koji svojom žrtvom, molitvom, pjesmom i iskrenim veseljem šire Radosnu vijest i ponosno svjedoče svoju vjeru. Pješačenje kroz Bosnu je prošlo tako brzo da se nismo uspjeli ni okrenuti, a licem smo već bili okrenuti prema Italiji. Putovanje u Italiju predstavljalo je drugi dio Franjevačkog hoda gdje smo imali priliku posjetiti najznačajnija mjesta iz života sv. Franje i sv. Klare.

U Italiju smo krenuli u ranim jutarnjim satima 1. kolovoza. Naše prvo odredište bila je Padova gdje smo stigli u kasnim poslijepodnevnim satima. Padova je grad u sjevernoj Italiji. To je glavni grad istoimene pokrajine koja pripada regiji Veneto. Ima oko 200 000 stanovnika te je poznata kao sveučilišni i industrijski centar. U Padovi smo prvo posjetili baziliku svete Justine, kršćanske mučenice iz 4. st. U ovoj bazilici nalaze se relikvije mnogih svetaca od kojih je najpoznatiji zasigurno sveti Luka Evanđelist. Iznad sarkofaga s njegovim relikvijama nalazi se jedna od ikona koju je, prema predaji, on sam naslikao. Poslije toga, krenuli smo prema bazilici svetog Ante (Il Santo) koja je jedna od najposjećenijih kršćanskih crkava u svijetu i najpoznatiji spomenik u Padovi. Gradnja je započela u 13. stoljeću i bazilika sadrži elemente romanike i gotike. Tu se nalaze svečevo tijelo i relikvije, od kojih je najpoznatiji njegov neraspadnuti jezik. Ispred bazilike nalazi se konjanički spomenik Gattamelate slavnog kipara Donatella. Obišli smo i Trg Prato della Valle koji je jedan od najvećih europskih trgova. Eliptičnog je oblika i u njegovom se središtu nalazi vrt sa 78 skulptura koje predstavljaju poznate građane Padove. Na kraju dana smo upoznali skupinu katolika iz Filipina s kojima smo zajedno pjevali duhovne pjesme – na engleskom i hrvatskom jeziku. Na tom lijepom susretu smo osjetili univerzalnu dimenziju Crkve.

Već sljedeći dan smo bili u Asizu, rodnom gradu sv. Franje i sv. Klare te kolijevci franjevaštva. Asiz je gradić u srednjoj Italiji, smješten je u regiji Umbriji. Ima tek 28 000 st. Odmah po dolasku zaputili smo se prema bazilici sv. Franje. Bazilika je sa samostanom izgrađena na brdu i tako dominira nad Asizom. Bazilika je podijeljena na Gornju i Donju baziliku koje su ukrašene vrijednim freskama i dekoracijama. Posebnu važnost zauzima kripta bazilike u kojoj se nalazi grobnica sv. Franje. Imali smo priliku staviti ruku na njegov grob i pomoliti se. Tu se nalaze i grobovi prvih Franjinih sljedbenika. U kapelici Mira smo slavili svetu misu. Ubrzo je došlo vrijeme i za odlazak u Porcijunkulu. Naime, Porcijunkula je bila najdraža crkvica sv. Franje. Franjevci su kasnije iznad ove malene crkvice sagradili ogromnu baziliku kako bi zaštitili malenu Porcijunkulu, tako da je to danas “ crkva u crkvi ”. Jedne noći, dok je žarko molio, Franjo je u crkvici imao viziju Krista i njegove presvete Majke koji su bili okruženi mnoštvom anđela. Pitali su ga što želi za spas duša a Franjo je odgovorio: “ Presveti Oče, iako sam bijedan grešnik, molim te da svima onima koji se pokaju i ispovjede pa dođu posjetiti ovu crkvu, udijeliš potpuno oproštenje svih grijeha. ” Tako je nastao potpuni oprost grijeha koji je potvrdio papa Honorije III. Oprost se danas može dobiti u svim franjevačkim crkvama na blagdan Gospe od Anđela, 2. kolovoza. Uvjeti za dobivanje oprosta su da se osoba ispovjedi i pričesti te moli Vjerovanje i Očenaš na nakanu Svetog Oca. Na trgu ispred Porcijunkule nalazile su se tisuće mladih koji su došli sa istim ciljem. Mi, framaši iz Bosne, poljubili smo sveto asiško tlo a zatim smo se zajedno uputili prema Porcijunkuli. Dok smo hodali kroz trg prema crkvici, ljudi su nas bodrili, pjevali nam i pljeskali, iako nas uopće ne poznaju. To je bio doista emotivan trenutak. Nakon izlaska iz Porcijunkule, bili smo sretni što smo “čisti kao suze” i jedni smo drugima čestitali potpuni oprost. Ubrzo je nastavljen program ispred Porcijunkule uz raspjevane i rasplesane talijanske franjevce i časne sestre.

Trećeg dana u Italiji posjetili smo još mnogo mjesta vezanih za život sv. Franje i sv. Klare. Prijepodne smo obišli baziliku svete Klare u kojoj se čuva njeno tijelo. Bazilika je poznata i po tome što u njoj sestre klarise brižno čuvaju originalni križ svetog Damjana. Pred ovim križem Franjo se molio u crkvici sv. Damjana, a Raspeti mu je progovorio: “Franjo, idi i popravi moju kuću koja se ruši!“ Poslije smo vidjeli crkvicu sv. Damjana. Posjetili smo i Novu crkvu (Chiesa nuova) koja je sagrađena na mjestu Franjine rodne kuće. Tu smo vidjeli ćeliju u kojoj je sv. Franjo bio pritvoren od strane svoga oca. Vidjeli smo i crkvu Santa Maria sopra Minerva – rimski  hram posvećen Minervi, božici mudrosti, koji je postao  crkva. Otuda i simboličan naziv “ Maria sopra Minerva “ – “Marija iznad Minerve“, koji simbolizira pobjedu kršćanstva nad poganskim bogovima. U blizini je i asiška katedrala posvećena sv. Rufinu, mučeniku iz 3. st. U toj su crkvi i Franjo i Klara bili kršteni. U ovoj je katedrali Klara slušala Franju kako propovijeda i to je ostavilo veliki dojam na nju. U blizini katedrale sv. Klara je proživjela svoju mladost.

Poslijepodne je bilo rezervirano za obilazak malog talijanskog mjesta Greccio. Tu je sv. Franjo dolazio propovijedati, a ubrzo su njemu i njegovoj braći napravili  nekoliko ćelija tako da su franjevci ostali tu sve do danas. Mjesto je najpoznatije po tome što je tu sv. Franjo 1223. god. priredio prve žive jaslice na blagdan Božića. Tu franjevci imaju veliku kolekciju jaslica iz cijeloga svijeta. S obzirom na to da u Grecciu vlada duh Božića, i mi smo imali božićnu misu pjevajući tradicionalne hrvatske božićne pjesme, a poslije smo jedni drugima čestitali Božić. Navečer smo obilazili Asiz, a u bazilici sv. Marije Anđeoske – Porcijunkuli bilo je i klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Posljednji dan našeg boravka u Italiji započeli smo svetom misom u bazilici sv. Marije Anđeoske u zajedništvu sa drugim mladima iz Italije, Austrije, Hrvatske i Albanije. Prije polaska u Bosnu posjetili smo La Vernu, brdo na kojem je sv. Franjo primio stigme. To je brdo Franjo dobio na dar od grofa Orlanda di Chiusija. Tu se sv. Franjo znao često povlačiti, moliti i postiti. Jednom takvom prilikom, dok je meditirao, imao je viđenje: vidio je kako mu se približava Seraf sa šest krila te je u njemu prepoznao lik raspetoga Isusa. Iz svetih rana Isusovih su prema Franji krenule zrake. Kad je to viđenje završilo, Franjo je na sebi ugledao Isusove rane: na rukama, nogama i na boku. Tako je sv. Franjo postao alter Christus - drugi Krist.

Napustivši La Vernu, krenuli smo natrag prema Bosni. Ovaj hod je nama framašima pružio mnogo toga: stekli smo nove prijatelje, mnogo toga lijepoga smo vidjeli i doživjeli, ali nam je dao i novu snagu da nastavimo nasljedovati Isusa Krista po uzoru sv. Franje Asiškog, možda još bolje i snažnije!

MIR I DOBRO!

 
Povezani članci :

» Suradnja FSR-a i Frame Brestovsko

U nedjelju, 13. ožujka, naše su dugogodišnje framašice Ana-Marija Knežević i Marija Trogrlić održale članovima Franjevačkog svjetovnog reda u Brestovskom predavanje na temu “FSR i Frama – jedna obitelj”. Oduševljenje ovakvim vidom...

» Novo vijeće Frame Brestovsko

U petak, 11. prosinca 2015. god., održana je redovna izborna skupština Frame Brestovsko. Na početku susreta framaši su zazvali Duha Svetoga kako bi među sobom prepoznali osobe koje će voditi bratstvo kroz sljedeću godinu. Ukupno dvadeset...

» Primanja i obećanja Frame Brestovsko

U nedjelju, 22. studenog 2015. god., održan je svečani obred primanja i davanja obećanja u Frami Brestovsko pod geslom: "U Bogu mom je snaga moja sva!". Ovaj se obred u našoj župi već dugi niz godina održava na svetkovinu Krista Kralja. Ove...

» Hodočašće u Međugorje

U subotu, 21. studenog 2015., vjernici župe Brestovsko, zajedno s vjernicima iz okolnih župa, predvođeni župnikom, fra Damirom Pavićem, uputili su se u mjesto mira, molitve i Gospine prisutnosti - Međugorje. Krenuli smo u ranim jutarnjim...

» Održan XVIII. Framafest u Mostaru

Pod geslom "Ti si nada naša i veselje" 31. listopada 2015. u Mostaru je održan XVIII. festival duhovne glazbe Franjevačke mladeži - Framafest. Domaćin ovogodišnjeg Framafesta bilo je područno bratstvo Frame Hercegovina, a nositelj cijelog...

» Sportski susret Frame u Uskoplju

U subotu, 19. rujna, u župi Uskoplje održan je XI. Sportski susret Frame Bosne Srebrene, pod geslom Mir i dobro širimo koji je povezan s obilježavanjem 20 godina djelovanja Frame u provinciji. Susret je okupio oko 700 framaša iz 25 župa, a...

» Frama Brestovsko na Mladifestu u Međugorju

Pod geslom "Mir vama" u Međugorju je od 31.7. - 6.8.2015. održan 26. Mladifest – Međunarodni molitveni susret mladih. Devet naših framaša je skupa s duhovnim asistentom fra Damirom Pavićem u programu sudjelovalo od 3. do 6. kolovoza.Jutarnji...

» Franjevački hod na Brestovskom

U ponedjeljak, 27. srpnja, sudionici Franjevačkog hoda stigli su u našu župu. Naime, od 25.07. do 05.08. održava se V. Franjevački hod Frame Bosne Srebrene. Ovogodišnja ruta je od župe Vitez preko Busovače, Brestovskog, Fojnice, Kreševa i...

» Dječje ljeto Frame Brestovsko 2015.

Pod geslom “Da vaša radost bude potpuna” (Iv 15,11) u našoj župi je od 17. do 19. srpnja 2015. god. održano treće Dječje ljeto. Projekt su organizirali animatori Frame Brestovsko u suradnji sa župnim uredom. Na Dječjem ljetu sudjelovalo...

» Susret pape Franje s mladima u Sarajevu

{youtube}KiTh1AEF2s0{/youtube}

» "Dodir Ljubavi" u svetištu sv. Nikole Tavelića

U srijedu, 13. svibnja, u svetištu sv. Nikole Tavelića na Kovačićima u Sarajevu, održana je Duhovna obnova uz temu "Uzašao je!". Cijelu duhovnu obnovu svojim sviranjem i pjevanjem uljepšali su članovi našeg benda, a sam program je vodio...

» Hodočašće krizmanika u Međugorje

Za krizmanike naše župe 19. travnja 2015. godine organizirano je hodočašće u Međugorje. U pratnji župnika fra Damira Pavića i nekoliko framaša, njih 45 je krenulo u Međugorje već u mračnim jutarnjim satima.Kako ovogodišnje krizmanike...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko