gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Uzor biskupske službe Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
19. studenog 2015.

4. studenog
Sv. Karlo Boromejski (1538-1584)

Svako mjesto diči se velikanima koji su rođeni ili su živjeli u njemu. Tako se i talijanski grad Milano s pravom ponosi dvojicom istaknutih svetačkih likova. To su dvojica milanskih biskupa: sv. Ambrozije i sv. Karlo Boromejski. Upoznajmo se sa životom ovoga posljednjega.

Dječaku Karlu, kao sinu jedne od najpoznatijih talijanskih obitelji, bila su otvorena sva vrata za uspješnu karijeru. Već kao četrnaestogodišnjak student je prava na sveučilištu Pavia, a u 21. godini brani doktorsku disertaciju s najvišim ocjenama. Neumorni rad još za vrijeme studija, sve do krajnjih granica iscrpljenosti, najava je onoga što će se kasnije događati u njegovom životu kada u 25. godini odlučuje napustiti svjetovnu karijeru i biva zaređen za svećenika. Ubrzo nakon toga papa ga imenuje milanskim nadbiskupom i kardinalom.

"Karlo će činiti velike stvari i jednoga dana blistati u Crkvi poput zvijezde", bile su riječi jednoga profesora dok je mladić još uvijek bio student prava. Ovaj proročki nagovještaj uistinu se i dogodio. Milanski nadbiskup, u vremenu kada Crkva nakon Tridentskog sabora traži lijeka protiv mlakosti u vlastitim redovima, ali i u žestokim borbama s protestantizmom, odlučno preuzima povjerenu mu zadaću obavljajući biskupsku službu neviđenom revnošću. Jedna rečenica iz njegovih usta najbolje opisuje narav neumornog borca: "Biskupi moraju, poput vojskovođa u ratu, spavati sjedeći u stolici."

Impresivna je djelatnost ovoga svetoga muža. Tijekom svoje službe održao je 11 biskupskih i 6 provincijskih sinoda na kojima su donesene važne odluke o propovijedanju, dijeljenju sakramenata, uređenju crkava i upravljanju 800 župa njegove nadbiskupije. Njegova korespondencija širom Europe od 35.000 pisama čini 100 svezaka. U svojim temeljitim nastojanjima obnove crkvenog života po smjernicama Tridentskog sabora na sebe je navukao bijes i dijecezanskog i redovničkog klera. Jedan redovnik iz reda Humiliata na revnoga biskupa je čak izvršio atentat, pucajući na njega dok je klečao ispred oltara u svojoj kapelici. Spasilo ga je samo čudo, jer se kugla jednostavno odbila ostavljajući na njegovom tijelu biljeg kao uspomenu na taj nemili događaj.

Vidjevši kako je neznanje izvor mnogih zala, posebna mu je briga bila izobrazba svećeničkih kandidata kao i priprostoga puka. U ljubavi prema Presvetom oltarskom sakramentu i kao odgovor na kalvinističko nijekanje stvarne prisutnosti osniva Bratovštinu presvetog sakramenta.

Osniva brojne škole, domove za posrnule djevojke, sirotišta, staračke domove, bolnice za siromahe, ustanove za borbu protiv lihve, pravnu pomoć za siromašne. Sredstva kojima je raspolagao bila su kudikamo manja od stvarnih potreba. Stoga je običavao govoriti da je za jednoga biskupa bolje posjedovati dugove nego novac. U svojoj revnosti za povjereni puk pronalazio je vremena za redovite pastoralne posjete svim župama. Zbog nedolična života pojedine svećenike je udaljavao sa službe. Bio je veliki Marijin štovatelj. Svoju službu neprestano je stavljao pod njezinu zaštitu. Često je hodočastio u njezina svetišta i promicao pobožnost prema Majci Božjoj. Iz ljubavi prema Mariji utemeljio je 130 marijanskih skupina, a kao odgovor na protestantske novotarije osniva 556 bratovština Presvetog sakramenta i 133 bratovštine kršćanskog života.

Kada je godine 1570. u Milanu zavladala velika glad, sveti biskup je svakoga dana hranio tri tisuće siromaha. Sedam godina kasnije, kada je grad zahvatila pošast kuge i sva gradska vlast pobjegla, biskup je sam preuzeo borbu protiv ove bolesti. Bez straha od zaraze osobno je obilazio bolesnike, dijelio sakramente i podizao bolnice. Kada je bolest dosegla svoj vrhunac kroz grad je vodio pokorničke procesije kojima je sam bio na čelu bosonog i s križem na leđima.

Njegova neumorna djelatnost, pokornički život i zalaganje tijekom kuge koštali su ga života. Umro je od iscrpljenosti. Zadnje riječi bile su: "Evo me, Gospodine, dolazim".

Objavljeno u reviji Svjetlo riječi, studeni 2015.

 
Povezani članci :

» Svetac euharistijskog Isusa

10. svibnjaSv. Ivan Avilski (1500-1569)"Reci Gospodinu: Ja sam glina, a Ti, Gospodine, lončar. Čini od mene što hoćeš", riječi su koje može izgovoriti jedino osoba posve predana Bogu. Riječi koje mogu svima nama biti pouka kako se u životu...

» Posve predan Mariji

30. travnjaSv. Pio V. (1504-1572)Mnogi s oduševljenjem odobravaju riječi i postupke sadašnjega pape Franje koji nastoji vlastitim primjerom potaknuti sveopću obnove Crkve, počevši od samoga papinstva, Rimske kurije, ali i svih članova Crkve....

» Pokornica anđeoskih vrlina

9. ožujkaSv. Franciska Rimska (1384-1444)U korizmenom smo vremenu. Razmišljamo o važnosti pokore u kršćanskom životu. Stoga je važno pred očima imati velike svetačke likove koji su nam uvijek uzor i putokaz na putu molitve, posta i djelâ...

» Siromah po milosti Božjoj

19. veljačeSv. Konrad Pjačentski (1290-1350)Uvijek nas iznenadi način na koji Gospodin poziva izabrane slijediti ga na uzvišeniji način. U evanđeljima čitamo kako ih podiže iz ribarskih čamaca ili od carinskog stola. A u životu brojnih...

» Dostojna svoga imena

27. siječnjaSv. Anđela Merici (1474-1540)Svaki svetac je Božje svjetlo za vrijeme u kojemu živi. Poput novoga daška božanske milosti u svijetu koji zaboravi disati plućima vjere. Stoga su nam sveci i potrebni kao trajni podsjetnik na...

» Mučenik za slobodu Crkve

29. prosincaSv. Toma Becket (1118-1170)Srednji vijek obiluje svecima koji su ostavili duboki trag u životu Crkve. Način na koji je umro svetac čiji spomendan slavimo 29. prosinca, a nadasve razlog zbog kojeg je umro, svakako zaslužuje da ga...

» Uronjen u misnu žrtvu

23. rujnaSv. Padre Pio (1887-1968)Zahtjevno je pisati o svecu o kojem je rečeno tako mnogo. Velikan čije ime poznaje cijeli svijet. Izgovoriti ime Pio znači odmah pomisliti na sveca imenom Padre Pio, franjevca kapucina posve neobičnog života i...

» Raspeta s Gospodinom

9. srpnjaSv. Veronika Giuliani (1660-1727)S Kristom sam razapet, tumači nam apostol Pavao svoju povezanost s Gospodinom (Gal 2,20). Nakon Pavla brojni sveci i svetice kroz povijest Crkve upirali su svoje oči u raspetu Ljubav proživljavajući...

» Djelo Božje

26. lipnjaSv. Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975)Svetac za naše vrijeme. Svetac koji proročki progovara današnjem kršćaninu. Božji putokaz za prolaz kroz teška vremena u kojima živimo. Josemaría Escrivá de Balaguer, svetac koji je...

» Raspet u ispovjedaonici

12. svibnjaSv. Leopold Bogdan Mandić (1866-1942)"Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne", Marijine su riječi kojima hvali Gospodina za sve što je učinio u njezinom životu i što će učiniti u životima nepreglednog mnoštva svetaca koji...

» Križ - jedina knjiga

21. travnjaSv. Konrad iz Parzhama (1818-1894)Kada sam nedavno imao priliku posjetiti Altötting, najpoznatije marijansko svetište u Njemačkoj, oduševio me svetački lik jednostavnog kapucina koji je ondje četrdeset jednu godinu obavljao službu...

» Apostol zaboravljenih

12. ožujkaSv. Alojzije Orione (1872-1940)Riječi iz Djela apostolskih: "Ljudima koji su svoje živote izložili za ime Gospodina našega Isusa Krista" (Dj 15,26), izabrao je papa Ivan Pavao II. u svome govoru kao najprikladnije da opišu sveca...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko