gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Mučenik za slobodu Crkve Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
20. prosinca 2015.

29. prosinca
Sv. Toma Becket (1118-1170)

Srednji vijek obiluje svecima koji su ostavili duboki trag u životu Crkve. Način na koji je umro svetac čiji spomendan slavimo 29. prosinca, a nadasve razlog zbog kojeg je umro, svakako zaslužuje da ga svrstamo u zbor najvećih kršćanskih svjedoka i mučenika vjere. Riječ je o sv. Tomi Becketu, nadbiskupu i primasu Engleske.

Kada je Toma Becket završio studij prava u Engleskoj i Francuskoj, bistrog mladića iz ugledne obitelji čekalo je mjesto pravnika u gradskoj vlasti, a ubrzo nakon što je primio red đakonata i služba arhiđakona u nadbiskupiji Canterbury. Krasio ga je čvrst karakter ali i ljubav prema lovu i raskošnom životu. S vremenom postaje bliski prijatelj i vjerni sluga Henrika II, engleskoga kralja. Govorilo se da su bili jedno srce i jedna duša. Međutim, iako se kretao u visokim krugovima nije ga osvojila ispraznost ovoga svijeta. O tome govori njegov ispovjednik koji je posvjedočio o besprijekornom životu koji je provodio unatoč svim vanjskim iskušenjima.

Mnogi velikani Crkve govorili su o osobinama koje trebaju imati oni koji preuzimaju neku crkvenu službu. Tako se sv. Antun Marija Claret, veliki španjolski nadbiskup, držao načela da je kod odabira budućih biskupa odmah eliminirao one kandidate koji su tu službu silno željeli. Govorio je da su prikladni jedino oni koji tu službu odbijaju. Budući svetac tu vrlinu je sigurno imao, što ne bismo mogli danas reći za mnoge koji čeznu za crkvenim službama. Nakon što je predložen za službu nadbiskupa, što je zdušno podržao i njegov prijatelj kralj, Becket je nastojao svim silama izbjeći tu službu.

No, Božja providnost htjela je drugačije. Poznato je da svetosti nema bez poniznosti. A što je poniznost nego živjeti u istini o samome sebi. A Toma Becket je poznavao samoga sebe. Bio je svjestan svoga karaktera i da će braniti istinu makar i po cijenu vlastitoga života. Stoga su bile proročke riječi koje je izrekao engleskom kralju: "Ako Bog dopusti da postanem nadbiskup Canterburya ubrzo ću izgubiti naklonost kralja, a prijateljstvo koje mi iskazujete pretvorit će se u mržnju".

Od trenutka kada je primio palij od pape Aleksandra III., novoizabrani nadbiskup je započeo živjeti skromnim životom. Posjećivao je bolesnike, dijelio milostinju siromasima, čitao i tumačio riječ Božju i s ljubavlju nadgledao svoje stado. Posebnu pažnju je pridavao odabiru kandidata za svećenički red. Kao vrstan pravnik bio je strog ali pravedan. Nije prošlo dugo vremena i već su se sukobila dva autoriteta i dvije vlasti: državna i crkvena. Spor je najprije izbio zbog poreza na crkvene posjede, a zatim i radi pokušaja oduzimanja ovlasti crkvenom sudu da samostalno donosi presude klericima.

Kada je kralj zatražio da udovolji njegovim zahtjevima ili će mu biti suđeno nadbiskup je odgovorio: "Sud? Niti zakon niti razum ne dopuštaju djeci da sude i osuđuju svoje očeve. Odbijam kraljev sud. Suditi mi može jedino papa." Uslijedilo je progonstvo i nadbiskupov susret s papom. Becket je priznao pred papom da je nevoljko primio nabiskupsku službu te papi vratio biskupski prsten i odrekao se svoga položaja.

Papa, međutim, vidjevši njegovu poniznost, zapovijeda mu u ime Božje da ponovno prihvati svoju službu. Slijedi vrijeme provedeno u cistercitskoj opatiji u Francuskoj, a onda kada su se strasti donekle smirile i povratak u vlastitu nadbiskupiju. Prije polaska u domovinu ponovno su odjeknule proročke riječi budućeg sveca: "Idem umrijeti u Englesku".

Ulazak u Canterbury bio je sličan Isusovom ulasku u Jeruzalem prije muke. Razdragano mnoštvo je klicalo svome nadbiskupu. Mnogi iz crkvenih i civilnih vlasti bili su nezadovoljni njegovim povratkom tražeći da ga smaknu. Što je planirano to je i ostvareno. Četvorica vitezova nasrnula su na nadbiskupa u katedrali i oduzeli mu život. Dočekao ih je smiren. Umro je s Isusovim riječima na ustima: "U tvoje ruke, Gospodine, predajem duh svoj!"

Objavljeno u reviji Svjetlo riječi, prosinac 2015.

 
Povezani članci :

» Svetac euharistijskog Isusa

10. svibnjaSv. Ivan Avilski (1500-1569)"Reci Gospodinu: Ja sam glina, a Ti, Gospodine, lončar. Čini od mene što hoćeš", riječi su koje može izgovoriti jedino osoba posve predana Bogu. Riječi koje mogu svima nama biti pouka kako se u životu...

» Posve predan Mariji

30. travnjaSv. Pio V. (1504-1572)Mnogi s oduševljenjem odobravaju riječi i postupke sadašnjega pape Franje koji nastoji vlastitim primjerom potaknuti sveopću obnove Crkve, počevši od samoga papinstva, Rimske kurije, ali i svih članova Crkve....

» Pokornica anđeoskih vrlina

9. ožujkaSv. Franciska Rimska (1384-1444)U korizmenom smo vremenu. Razmišljamo o važnosti pokore u kršćanskom životu. Stoga je važno pred očima imati velike svetačke likove koji su nam uvijek uzor i putokaz na putu molitve, posta i djelâ...

» Siromah po milosti Božjoj

19. veljačeSv. Konrad Pjačentski (1290-1350)Uvijek nas iznenadi način na koji Gospodin poziva izabrane slijediti ga na uzvišeniji način. U evanđeljima čitamo kako ih podiže iz ribarskih čamaca ili od carinskog stola. A u životu brojnih...

» Dostojna svoga imena

27. siječnjaSv. Anđela Merici (1474-1540)Svaki svetac je Božje svjetlo za vrijeme u kojemu živi. Poput novoga daška božanske milosti u svijetu koji zaboravi disati plućima vjere. Stoga su nam sveci i potrebni kao trajni podsjetnik na...

» Uzor biskupske službe

4. studenogSv. Karlo Boromejski (1538-1584)Svako mjesto diči se velikanima koji su rođeni ili su živjeli u njemu. Tako se i talijanski grad Milano s pravom ponosi dvojicom istaknutih svetačkih likova. To su dvojica milanskih biskupa: sv....

» Uronjen u misnu žrtvu

23. rujnaSv. Padre Pio (1887-1968)Zahtjevno je pisati o svecu o kojem je rečeno tako mnogo. Velikan čije ime poznaje cijeli svijet. Izgovoriti ime Pio znači odmah pomisliti na sveca imenom Padre Pio, franjevca kapucina posve neobičnog života i...

» Raspeta s Gospodinom

9. srpnjaSv. Veronika Giuliani (1660-1727)S Kristom sam razapet, tumači nam apostol Pavao svoju povezanost s Gospodinom (Gal 2,20). Nakon Pavla brojni sveci i svetice kroz povijest Crkve upirali su svoje oči u raspetu Ljubav proživljavajući...

» Djelo Božje

26. lipnjaSv. Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975)Svetac za naše vrijeme. Svetac koji proročki progovara današnjem kršćaninu. Božji putokaz za prolaz kroz teška vremena u kojima živimo. Josemaría Escrivá de Balaguer, svetac koji je...

» Raspet u ispovjedaonici

12. svibnjaSv. Leopold Bogdan Mandić (1866-1942)"Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne", Marijine su riječi kojima hvali Gospodina za sve što je učinio u njezinom životu i što će učiniti u životima nepreglednog mnoštva svetaca koji...

» Križ - jedina knjiga

21. travnjaSv. Konrad iz Parzhama (1818-1894)Kada sam nedavno imao priliku posjetiti Altötting, najpoznatije marijansko svetište u Njemačkoj, oduševio me svetački lik jednostavnog kapucina koji je ondje četrdeset jednu godinu obavljao službu...

» Apostol zaboravljenih

12. ožujkaSv. Alojzije Orione (1872-1940)Riječi iz Djela apostolskih: "Ljudima koji su svoje živote izložili za ime Gospodina našega Isusa Krista" (Dj 15,26), izabrao je papa Ivan Pavao II. u svome govoru kao najprikladnije da opišu sveca...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko