gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Dostojna svoga imena Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
30. siječnja 2016.

27. siječnja
Sv. Anđela Merici (1474-1540)

Svaki svetac je Božje svjetlo za vrijeme u kojemu živi. Poput novoga daška božanske milosti u svijetu koji zaboravi disati plućima vjere. Stoga su nam sveci i potrebni kao trajni podsjetnik na spasonosnu tajnu da smo stvoreni za vječnost. Neki od njih, po onoj latinskoj nomen est omen, i značenjem svoga imena svjedoče o stvarnosti koju su proživljavali. Izvrstan primjer je Anđela Merici, svetica čiji život je prožet anđeoskim žarom ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Štoviše, anđeli se i stvarno očituju u njezinom životu.

Anđela je ostala siroče u dobi od deset godina. Nedugo nakon toga iznenada je umrla i njezina starija sestra neopremljena svetim sakramentima. Ta smrt je u dušu pobožne djevojčice Anđele unijela nemir. Dvojeći o vječnoj sudbini pokojnice za nju je počela ustrajno moliti. Jednoga dana, kako to pripovijeda sama svetica, nakon što se povukla na molitvu u samoći, imala je viđenje u kojem je ugledala dušu svoje sestre okruženu brojnim anđelima. Ta slika u njezinu dušu donijela je mir i doprinijela vlastitom posvećenju.

Sumnjivcima, koji odmahuju glavom na sam spomen viđenja ili nadnaravnih ukazanja, valjalo bi reći slijedeće: sama svetica bila je veoma oprezna i nepovjerljiva prema vizijama. Neprestano je pred očima imala upozorenje sv. Pavla: "Ta sam se Sotona pretvara u anđela svjetla" (2 Kor 11,14). Razlog tome je ukazanje "anđela" koji se svetici ukazao dok je bila dijete. Poučena u Duhu, sama svjedoči,  bacila se na zemlju i uzviknula: Idi u pakao, neprijatelju križa, jer ja prepoznajem da nisam dostojna gledati anđela Gospodnjeg! Na te riječi đavao je iščeznuo. Ova zgoda iz života svetice pouka je brojnim vjernicima u današnje vrijeme koji samouvjereno tvrde da im se objavljuju anđeli ili netko iz nebeskog dvora. Stoga je Anđela Merici, kao i mnogi sveci kroz povijest, pouka kako u duhu poniznosti treba prepoznavati plodove i razlučiti istinske objave neba od zamki Zloga.

Jedan od upečatljivih događaja u životu mlade Anđele bilo je putovanje u Svetu zemlju. Na putu u Isusovu domovinu dogodilo se nešto neobično. Anđela je posve oslijepila. Međutim, ustrajala je na tome da svoje hodočašće privede kraju. A, od Gospodina je molila za milost da sveta mjesta umjesto tjelesnim očima gleda očima srca. Na putu iz Svete zemlje vratit će se njezin vid, a to iskustvo će posve promijeniti njezin budući život. Naučila je važnu lekciju: nikada ne zatvoriti oči za potrebe ljudi oko sebe. Snagu za to će crpiti iz velike pobožnosti prema Srcu Isusovu i otajstvu Euharistije.


A Bog će joj ubrzo pokazati stvarnu potrebu pred kojom ne smije zatvoriti oči svoga srca. Naime, u njezino vrijeme većina djevojaka nije imala nikakvo obrazovanje i vjerski odgoj. Pouka je bila pridržana za djevojke iz plemićkih obitelji i za one koje su odlučile stupiti u samostanu. Nije postojao nijedan ženski red koji bi se bavio odgojem djevojaka izvan samostanskih zidina. Danas to ne možemo shvatiti, ali takvo nešto bilo je posve nezamislivo. Radi se o vremenu kada neudatim ženama nije bilo dopušteno kretati se bez pratnje, a nije im bilo dozvoljeno niti poučavati bilo koga. Stoga je namisao Anđele Merici poučavati siromašne djevojke izvan samostana u ono vrijeme bila posve revolucionarna. No, kada Bog zove sve se okreće na dobro.

Najlakši način kako ostvariti što je zamislila bilo je iskoristiti već postojeći oblik života Franjevačkog svjetovnog reda kojemu je i sama pripadala. Okuplja oko sebe skupinu trećoredica koje izlaze na ulice i pronalaze siromašne djevojke poučavaju ih o životu u vjeri. Glas o njezinom apostolatu se širi i dopire do samoga pape. I u drugim gradovima u Italiji traže da svetica proširi svoje djelo koje Anđela stavlja pod zaštitu sv. Uršule. Iz ovoga pokreta, nakon smrti Anđele Merici, nastat će red sestara uršulinki.

Objavljeno u reviji Svjetlo riječi, siječanj 2016.

 
Povezani članci :

» Svetac euharistijskog Isusa

10. svibnjaSv. Ivan Avilski (1500-1569)"Reci Gospodinu: Ja sam glina, a Ti, Gospodine, lončar. Čini od mene što hoćeš", riječi su koje može izgovoriti jedino osoba posve predana Bogu. Riječi koje mogu svima nama biti pouka kako se u životu...

» Posve predan Mariji

30. travnjaSv. Pio V. (1504-1572)Mnogi s oduševljenjem odobravaju riječi i postupke sadašnjega pape Franje koji nastoji vlastitim primjerom potaknuti sveopću obnove Crkve, počevši od samoga papinstva, Rimske kurije, ali i svih članova Crkve....

» Pokornica anđeoskih vrlina

9. ožujkaSv. Franciska Rimska (1384-1444)U korizmenom smo vremenu. Razmišljamo o važnosti pokore u kršćanskom životu. Stoga je važno pred očima imati velike svetačke likove koji su nam uvijek uzor i putokaz na putu molitve, posta i djelâ...

» Siromah po milosti Božjoj

19. veljačeSv. Konrad Pjačentski (1290-1350)Uvijek nas iznenadi način na koji Gospodin poziva izabrane slijediti ga na uzvišeniji način. U evanđeljima čitamo kako ih podiže iz ribarskih čamaca ili od carinskog stola. A u životu brojnih...

» Mučenik za slobodu Crkve

29. prosincaSv. Toma Becket (1118-1170)Srednji vijek obiluje svecima koji su ostavili duboki trag u životu Crkve. Način na koji je umro svetac čiji spomendan slavimo 29. prosinca, a nadasve razlog zbog kojeg je umro, svakako zaslužuje da ga...

» Uzor biskupske službe

4. studenogSv. Karlo Boromejski (1538-1584)Svako mjesto diči se velikanima koji su rođeni ili su živjeli u njemu. Tako se i talijanski grad Milano s pravom ponosi dvojicom istaknutih svetačkih likova. To su dvojica milanskih biskupa: sv....

» Uronjen u misnu žrtvu

23. rujnaSv. Padre Pio (1887-1968)Zahtjevno je pisati o svecu o kojem je rečeno tako mnogo. Velikan čije ime poznaje cijeli svijet. Izgovoriti ime Pio znači odmah pomisliti na sveca imenom Padre Pio, franjevca kapucina posve neobičnog života i...

» Raspeta s Gospodinom

9. srpnjaSv. Veronika Giuliani (1660-1727)S Kristom sam razapet, tumači nam apostol Pavao svoju povezanost s Gospodinom (Gal 2,20). Nakon Pavla brojni sveci i svetice kroz povijest Crkve upirali su svoje oči u raspetu Ljubav proživljavajući...

» Djelo Božje

26. lipnjaSv. Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975)Svetac za naše vrijeme. Svetac koji proročki progovara današnjem kršćaninu. Božji putokaz za prolaz kroz teška vremena u kojima živimo. Josemaría Escrivá de Balaguer, svetac koji je...

» Raspet u ispovjedaonici

12. svibnjaSv. Leopold Bogdan Mandić (1866-1942)"Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne", Marijine su riječi kojima hvali Gospodina za sve što je učinio u njezinom životu i što će učiniti u životima nepreglednog mnoštva svetaca koji...

» Križ - jedina knjiga

21. travnjaSv. Konrad iz Parzhama (1818-1894)Kada sam nedavno imao priliku posjetiti Altötting, najpoznatije marijansko svetište u Njemačkoj, oduševio me svetački lik jednostavnog kapucina koji je ondje četrdeset jednu godinu obavljao službu...

» Apostol zaboravljenih

12. ožujkaSv. Alojzije Orione (1872-1940)Riječi iz Djela apostolskih: "Ljudima koji su svoje živote izložili za ime Gospodina našega Isusa Krista" (Dj 15,26), izabrao je papa Ivan Pavao II. u svome govoru kao najprikladnije da opišu sveca...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko