gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Pokornica anđeoskih vrlina Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
19. ožujka 2016.

9. ožujka
Sv. Franciska Rimska (1384-1444)

U korizmenom smo vremenu. Razmišljamo o važnosti pokore u kršćanskom životu. Stoga je važno pred očima imati velike svetačke likove koji su nam uvijek uzor i putokaz na putu molitve, posta i djelâ duhovnog i tjelesnog milosrđa. Sveta Franciska Rimska, po riječima sv. Franje Saleškog, biskupa i crkvenog naučitelja, „jedna od najvećih svetica“, izvrstan je primjer za nasljedovanje.

Franciska je već kao djevojčica pokazivala iznimnu pobožnost i pokornički duh. Zajedno sa svojom majkom obilazila je sedam glavnih rimskih crkava, molila se na grobovima mučenika i rado dijelila milostinju siromasima. Iako je u srcu gajila ljubav prema redovničkom pozivu, po želji svoga oca, udala se za plemića i rodila šestero djece. Troje djece je umrlo odmah nakon poroda, a još dvoje u ranom djetinjstvu. Sve ove tragedije kao i smrt muža nisu ovu hrabru ženu bacile u očaj, nego je iz njih izašla još jača i uvjerenija kako svaka patnja ima smisao ukoliko je pridružena Isusovoj otkupiteljskoj patnji. Prihvaćanjem patnje, čineći pokoru i djela milosrđa Bog će se čudesno proslaviti u njezinu životu.

Pokornički život provodila je već kao majka i supruga, a onda nastavila u bratovštini koju je osnovala zajedno s drugim pobožnim rimskim gospođama. Bila je sva predani brizi za siromahe i bolesnike. Neprestano je molila. Hranila se samo povrćem i noseći kostrijet prosila hranu za siromahe. Budući da nije tražila ništa za sebe, Gospodin je svoju službenicu nagradio brojnim krepostima koje su zasjale u njezinom životu: poniznost, vjera, strpljivost, poslušnost i ljubav. Koliko su samo ove kreposti potrebne suvremenim kršćanima? Posebice onima koji često čeznu za nekim izvanrednim darovima Duha, a zaborave da su gore nabrojani darovi temelj na kojima se gradi građevina duhovnog života. I kada neka duša dopusti da Bog postavi čvrste temelje onda nastaje prekrasno djelo prepuno izvanrednih milosti.

Tako je bilo i u životu Franciske Rimske. Posve predana djelima služenja i ljubavi malenima ovoga svijeta, u svojoj otvorenosti Duhu Svetome, otvorena su joj vrata da upozna skrivena otajstva vječnosti i duhovnoga svijeta. Njezin ispovjednik, svećenik Giovani Mattioti, opisao je veliku ljubav koju je gajila prema dušama u čistilištu. U brojnim viđenjima koja je imala gledala je pakao, raj i čistilište. U pratnji svetog arkanđela Rafaela prošla je kroz čistilište i opisala ga kao mjesto u kojem trpe duše na tri stupnja.

Nadalje, u njenom se životu, rijetko viđenom kod svetaca, razvio poseban odnos s nebeskim duhovima - anđelima. Po čudesnim viđenjima spoznala je postojanje trojice anđela, iz različitih anđeoskih korova, koji su je pratili kroz tri razdoblja njezina života. Prvi je pripadao anđeoskom koru i bio je poput umjetnika koji je u Franciskinoj duši od djetinjstva kovao savršenu nasljedovateljicu Isusovog nauka. Drugi anđeo čuvar dolazio je iz zbora arkanđelâ i vodio je njezinu dušu na trnovitom putu u vrijeme tragedija i trpljenja u obiteljskom životu.

Živo je osjećala njegovu prisutnost. Može nam se činiti nevjerojatnim, ali svome ispovjedniku je povjerila kako je arkanđelova prisutnost bila tako jaka da je noću obasjavala cijelu sobu te je poslove mogla obavljati kao i danju. Treći anđeo pripadao je koru vlasti za kojega je svetica rekla kako je isijavao toliku svjetlost koja se nije mogla gledati očima. Njezin životopisac veli kako je svetica gledala kako ovaj anđeo „od vlakana njezine ljubavi i pokore izrađuje predivno zaručničko odijelo koje će obući na nebesima“.


Živeći pokorničkim životom i prikazujući sve žrtve za siromašne duše u čistilištu, svetica je na srcu imala i jednu posebnu molitvenu nakanu. Naime, živjela je u teškom vremenu u kojem se događao zapadni raskol i Crkva je patila zbog borbi oko papinske stolice. Stoga je usrdno molila za jedinstvo Crkve. Umrla je u Rimu gdje se štuje kao zaštitnica grada. Uz sv. Kristofora i sv. Iliju zaštitnica je i auto vozača.

Objavljeno u reviji Svjetlo riječi, ožujak 2016.

 
Povezani članci :

» Svetac euharistijskog Isusa

10. svibnjaSv. Ivan Avilski (1500-1569)"Reci Gospodinu: Ja sam glina, a Ti, Gospodine, lončar. Čini od mene što hoćeš", riječi su koje može izgovoriti jedino osoba posve predana Bogu. Riječi koje mogu svima nama biti pouka kako se u životu...

» Posve predan Mariji

30. travnjaSv. Pio V. (1504-1572)Mnogi s oduševljenjem odobravaju riječi i postupke sadašnjega pape Franje koji nastoji vlastitim primjerom potaknuti sveopću obnove Crkve, počevši od samoga papinstva, Rimske kurije, ali i svih članova Crkve....

» Siromah po milosti Božjoj

19. veljačeSv. Konrad Pjačentski (1290-1350)Uvijek nas iznenadi način na koji Gospodin poziva izabrane slijediti ga na uzvišeniji način. U evanđeljima čitamo kako ih podiže iz ribarskih čamaca ili od carinskog stola. A u životu brojnih...

» Dostojna svoga imena

27. siječnjaSv. Anđela Merici (1474-1540)Svaki svetac je Božje svjetlo za vrijeme u kojemu živi. Poput novoga daška božanske milosti u svijetu koji zaboravi disati plućima vjere. Stoga su nam sveci i potrebni kao trajni podsjetnik na...

» Mučenik za slobodu Crkve

29. prosincaSv. Toma Becket (1118-1170)Srednji vijek obiluje svecima koji su ostavili duboki trag u životu Crkve. Način na koji je umro svetac čiji spomendan slavimo 29. prosinca, a nadasve razlog zbog kojeg je umro, svakako zaslužuje da ga...

» Uzor biskupske službe

4. studenogSv. Karlo Boromejski (1538-1584)Svako mjesto diči se velikanima koji su rođeni ili su živjeli u njemu. Tako se i talijanski grad Milano s pravom ponosi dvojicom istaknutih svetačkih likova. To su dvojica milanskih biskupa: sv....

» Uronjen u misnu žrtvu

23. rujnaSv. Padre Pio (1887-1968)Zahtjevno je pisati o svecu o kojem je rečeno tako mnogo. Velikan čije ime poznaje cijeli svijet. Izgovoriti ime Pio znači odmah pomisliti na sveca imenom Padre Pio, franjevca kapucina posve neobičnog života i...

» Raspeta s Gospodinom

9. srpnjaSv. Veronika Giuliani (1660-1727)S Kristom sam razapet, tumači nam apostol Pavao svoju povezanost s Gospodinom (Gal 2,20). Nakon Pavla brojni sveci i svetice kroz povijest Crkve upirali su svoje oči u raspetu Ljubav proživljavajući...

» Djelo Božje

26. lipnjaSv. Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975)Svetac za naše vrijeme. Svetac koji proročki progovara današnjem kršćaninu. Božji putokaz za prolaz kroz teška vremena u kojima živimo. Josemaría Escrivá de Balaguer, svetac koji je...

» Raspet u ispovjedaonici

12. svibnjaSv. Leopold Bogdan Mandić (1866-1942)"Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne", Marijine su riječi kojima hvali Gospodina za sve što je učinio u njezinom životu i što će učiniti u životima nepreglednog mnoštva svetaca koji...

» Križ - jedina knjiga

21. travnjaSv. Konrad iz Parzhama (1818-1894)Kada sam nedavno imao priliku posjetiti Altötting, najpoznatije marijansko svetište u Njemačkoj, oduševio me svetački lik jednostavnog kapucina koji je ondje četrdeset jednu godinu obavljao službu...

» Apostol zaboravljenih

12. ožujkaSv. Alojzije Orione (1872-1940)Riječi iz Djela apostolskih: "Ljudima koji su svoje živote izložili za ime Gospodina našega Isusa Krista" (Dj 15,26), izabrao je papa Ivan Pavao II. u svome govoru kao najprikladnije da opišu sveca...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko