gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Posve predan Mariji Ispis E-mail
Autor: fra Damir Pavić   
28. travnja 2016.

30. travnja
Sv. Pio V. (1504-1572)

Mnogi s oduševljenjem odobravaju riječi i postupke sadašnjega pape Franje koji nastoji vlastitim primjerom potaknuti sveopću obnove Crkve, počevši od samoga papinstva, Rimske kurije, ali i svih članova Crkve. On jednostavno želi obnoviti Kristovu Crkvu na svim razinama: in capite et in membris. Po tome nas podsjeća na jednoga gorostasa vjere iz 16. stoljeća, svetoga papu Pija V.

Rođen u siromašnoj obitelji pod imenom Antonio, u svome je djetinjstvu, poput kralja Davida, bio najprije pastir ovaca, a onda je Božja providnost odredila da jednoga dana postane i pastir Kristova stada. Najprije stupa u dominikanski red uzimajući ime Mihael, biva zaređen za svećenika, predaje teologiju, postaje prior, inkvizitor, biskup i kardinal, a zatim i Petrov nasljednik.

Za ovoga svetoga papu napisano je kako mu je na srcu ležala samo jedna stvar: spasenje duša. Stoga je u brizi za svaku dušu bio neumoran boreći se za pravovjernost i čistoću nauka, ali i temeljitu obnovu svekolikoga kršćanskoga života među svim staležima. Kao istinski reformator u tome je krenuo od samoga sebe. Kao papa provodio je jednostavan redovnički život lišen svake raskoši i uživanja. Ono što je sam živio tražio je i od drugih. Nije nimalo čudno što zbog toga nije bio omiljen u crkvenim krugovima koji nisu bili spremni na odricanje i žrtvu, nego su radije živjeli lagodnim životom ne mareći za dobro duša. Zahtijevao je reformu Rimske kurije, a od biskupa je tražio da budu istinski pastiri i bdiju nad povjerenim stadom. Posebno mu je na srcu bilo promicanje redovničkih i svećeničkih zvanja te je od redovnika tražio strogo obdržavanje zavjeta, a od svećenika da s ljubavlju slave svete sakramente i poučavaju povjereni narod.

Bio je svjestan otkuda dolazi opasnost za Crkvu, te je bdio nad pravovjerjem pazeći da se protestantski nauk ne infiltrira u katoličku vjeru. Braneći čistoću vjere nije prezao ni pred kime upotrijebiti autoritet Kristovog namjesnika. Danas nešto takvo može zvučati posve čudno, ali papa Pio je i samu englesku kraljicu udario prokletstvom smatrajući da kao vrhovni poglavar ima dužnost bdjeti nad kršćanskim vladarima.

Papa Pio V. bio je veliki Marijin štovatelj. Ljubav prema Mariji rodila se tijekom odgoja u dominikanskom redu i ta ljubav pratit će ga kroz cijeli život. Izdvojiti treba nekoliko stvari vezanih uz njegovu marijansku pobožnost. Prvo, ovaj papa zaslužan je za konačan oblik molitve „Zdravo Marijo“ i molitvu krunice kakvu danas poznajemo. Drugo, Rimskom brevijaru i Obredu mise nakon Tridentskog koncila, koje je sam odobrio, dao je jako marijansko obilježje. Treće, papa Pio V. koji je veoma cijenio lik sv. Franje, u Asizu je započeo graditi grandioznu baziliku Svete Marije Anđeoske iznad male crkvice zvane Porcijunkula. Konačno, u povijesti će ovaj papa ostati zapamćen zbog neizmjernog pouzdanja u Blaženu Djevicu Mariju kada je uoči bitke kod Lepanta pozvao cijeli kršćanski svijet na molitveni juriš s krunicom u ruci. Ishod nam je poznat: 7. listopada 1571. godine malobrojna kršćanska mornarica odnijela je važnu pobjedu nad mnogo nadmoćnijim turskim snagama. Kao spomen na taj događaj papa je odredio da se taj dan obilježava kao dan Marijine pobjede i u Gospine litanije je uveo naziv Pomoćnica kršćana. Kasnije će papa Grgur XIII. ovaj blagdan preimenovati u blagdan Kraljice svete krunice.

Uvjeren sam da bi lik i primjer papa Pija V. itekako mogao biti primjer i putokaz nama, današnjim kršćanima, koji postajemo obeshrabreni gledajući kako „dim Sotonin“ ulazi u Crkvu i opasnost joj prijeti s mnogih strana. Stoga su utješne riječi ovog svetoga pape koji kaže: "Crkvi nisu potrebne nikakve utvrde, nikakva vojska. Njezino je oružje molitva, post, suze i Biblija".

Objavljeno u reviji Svjetlo riječi, travanj 2016.

 
Povezani članci :

» Svetac euharistijskog Isusa

10. svibnjaSv. Ivan Avilski (1500-1569)"Reci Gospodinu: Ja sam glina, a Ti, Gospodine, lončar. Čini od mene što hoćeš", riječi su koje može izgovoriti jedino osoba posve predana Bogu. Riječi koje mogu svima nama biti pouka kako se u životu...

» Pokornica anđeoskih vrlina

9. ožujkaSv. Franciska Rimska (1384-1444)U korizmenom smo vremenu. Razmišljamo o važnosti pokore u kršćanskom životu. Stoga je važno pred očima imati velike svetačke likove koji su nam uvijek uzor i putokaz na putu molitve, posta i djelâ...

» Siromah po milosti Božjoj

19. veljačeSv. Konrad Pjačentski (1290-1350)Uvijek nas iznenadi način na koji Gospodin poziva izabrane slijediti ga na uzvišeniji način. U evanđeljima čitamo kako ih podiže iz ribarskih čamaca ili od carinskog stola. A u životu brojnih...

» Dostojna svoga imena

27. siječnjaSv. Anđela Merici (1474-1540)Svaki svetac je Božje svjetlo za vrijeme u kojemu živi. Poput novoga daška božanske milosti u svijetu koji zaboravi disati plućima vjere. Stoga su nam sveci i potrebni kao trajni podsjetnik na...

» Mučenik za slobodu Crkve

29. prosincaSv. Toma Becket (1118-1170)Srednji vijek obiluje svecima koji su ostavili duboki trag u životu Crkve. Način na koji je umro svetac čiji spomendan slavimo 29. prosinca, a nadasve razlog zbog kojeg je umro, svakako zaslužuje da ga...

» Uzor biskupske službe

4. studenogSv. Karlo Boromejski (1538-1584)Svako mjesto diči se velikanima koji su rođeni ili su živjeli u njemu. Tako se i talijanski grad Milano s pravom ponosi dvojicom istaknutih svetačkih likova. To su dvojica milanskih biskupa: sv....

» Uronjen u misnu žrtvu

23. rujnaSv. Padre Pio (1887-1968)Zahtjevno je pisati o svecu o kojem je rečeno tako mnogo. Velikan čije ime poznaje cijeli svijet. Izgovoriti ime Pio znači odmah pomisliti na sveca imenom Padre Pio, franjevca kapucina posve neobičnog života i...

» Raspeta s Gospodinom

9. srpnjaSv. Veronika Giuliani (1660-1727)S Kristom sam razapet, tumači nam apostol Pavao svoju povezanost s Gospodinom (Gal 2,20). Nakon Pavla brojni sveci i svetice kroz povijest Crkve upirali su svoje oči u raspetu Ljubav proživljavajući...

» Djelo Božje

26. lipnjaSv. Josemaría Escrivá de Balaguer (1902-1975)Svetac za naše vrijeme. Svetac koji proročki progovara današnjem kršćaninu. Božji putokaz za prolaz kroz teška vremena u kojima živimo. Josemaría Escrivá de Balaguer, svetac koji je...

» Raspet u ispovjedaonici

12. svibnjaSv. Leopold Bogdan Mandić (1866-1942)"Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne", Marijine su riječi kojima hvali Gospodina za sve što je učinio u njezinom životu i što će učiniti u životima nepreglednog mnoštva svetaca koji...

» Križ - jedina knjiga

21. travnjaSv. Konrad iz Parzhama (1818-1894)Kada sam nedavno imao priliku posjetiti Altötting, najpoznatije marijansko svetište u Njemačkoj, oduševio me svetački lik jednostavnog kapucina koji je ondje četrdeset jednu godinu obavljao službu...

» Apostol zaboravljenih

12. ožujkaSv. Alojzije Orione (1872-1940)Riječi iz Djela apostolskih: "Ljudima koji su svoje živote izložili za ime Gospodina našega Isusa Krista" (Dj 15,26), izabrao je papa Ivan Pavao II. u svome govoru kao najprikladnije da opišu sveca...

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko