gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Nedjeljnja misna čitanja - 2.7.2017. Ispis E-mail
Autor: fra Ilija Jurić   
03. srpnja 2017.

Kratki komentar uz prvo čitanje

Žena Šunamka poziva k stolu u posvemašnoj nesebičnosti proroka Elizeja. Taj njezin čin gostoprimstva Božjeg čovjeka omogućuje joj da ostvari svoju nadu: Bog joj daje tako dugo željkovanog sina.

Čitanje Druge knjige o Kraljevima (2Kr 4,8-11.14-16a)

Jednoga je dana Elizej prolazio kroz Šunam. A živjela ondje ugledna žena i ona ga pozva k stolu. Odonda, kad god prolazaše onuda, uvratio bi se k njoj na jelo. Ona reče svome mužu: »Evo, znam i vidim da je svet onaj čovjek Božji što prolazi ovuda. Načinimo mu sobicu na krovu, stavimo mu ondje postelju, stol, stolicu i svjetiljku: kad dođe k nama, povući će se onamo.«

Jednoga dana dođe on onamo,  povuče se u gornju sobu i počinu ondje. Onda upita svoga slugu: »Dakle, što da učinimo za nju?« A on reče: »Eto, nema sina, a muž joj je vremešan.« A on reče: »Pozovi je!« Pozva je, a ona stade kod ulaza. »Dogodine u ovo doba«, reče joj, »zagrlit ćeš sina u naručju.«

Riječ Gospodnja.


Otpjevni psalam Ps 89, 2-3.16-19

Pripjev: O ljubavi Gospodnjoj pjevat ću dovijeka.

O ljubavi Gospodnjoj pjevat ću dovijeka,

od pokoljenja do pokoljenja

usta će moja obznanjivati tvoju vjernost.

Ti reče: »Zavijeke je sazdana ljubav moja!«

U nebu utemelji vjernost svoju.

Blago narodu vičnu svetom klicanju,

on hodi u sjaju lica tvojega, Gospodine,

u tvom se imenu raduje svagda

i tvojom se pravdom ponosi.

Jer ti si ures moći njegove,

po tvojoj milosti raste snaga naša.

Jer Gospodin je štit naš,

Svetac Izraelov kralj je naš.


Komentar uz drugo čitanje

Biti kršten znači s Kristom umrijeti grijehu te s njime uskrsnuti na novi život. Ta milost jest nada: ona se otvaruje prema tome do koje mjere je prihvaćamo. Krštenjem smo zajedno s njime ukopani, hodimo u novosti života.


Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Rimljanima (Rim 6,3-4.8-11)

Braćo! Koji smo god kršteni u Krista Isusa, u smrt smo njegovu kršteni. Krštenjem smo dakle zajedno s njime ukopani u smrt da kao što Krist slavom Očevom bî uskrišen od mrtvih, i mi tako hodimo u novosti života. Pa ako umrijesmo s Kristom, vjerujemo da ćemo i živjeti zajedno s njime.

Znamo doista: Krist, uskrišen od mrtvih, više ne umire, smrt njime više ne gospoduje. Što umrije, umrije grijehu jednom zauvijek; a što živi, živi Bogu. Tako i vi: smatrajte sebe mrtvima grijehu, a živima Bogu u Kristu Isusu!

Riječ Gospodnja.


Pjesma prije evanđelja 1 Pt 2,9

Vi, rode izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puče;

naviještajte silna djela Onoga koji vas iz tame pozva k divnom svjetlu svojemu.


Komentar uz Evanđelje

Život prihvaćanja.-Kako možemo prihvatiti Oca? Jedino tako da prihvatimo Krista. A primiti Kristove poslanike isto je što i primiti samoga Krista. Naš je život neprestano razdijeljen između primanja i odbacivanja križa.

Tko ne uzme križa, nije mene dostojan. Tko vas prima, mene prima.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju (Mt 10,37-42)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim apostolima: »Tko ljubi oca ili majku više nego mene, nije mene dostojan. Tko ljubi sina ili kćer više nego mene, nije mene dostojan. Tko ne uzme svoga križa

i ne pođe za mnom, nije mene dostojan. Tko nađe život svoj, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi mene, naći će ga. Tko vas prima, mene prima; a tko prima mene, prima onoga koji je mene poslao. Tko prima proroka jer je prorok, primit će plaću proročku; tko prima pravednika jer je pravednik, primit će plaću pravedničku. Tko napoji jednoga od ovih najmanjih samo čašom hladne vode zato što je moj učenik, zaista, kažem vam, neće mu propasti plaća.«

Riječ Gospodnja.

 

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko