gototopgototop

Fra Damir Pavić: Nedjeljna razmišljanja

Obiteljska kateheza s Marijom

Duhovna obnova

Vojska Bezgrešne na Brestovskom

Kolumne

Kolumne: fra Ivo Pavić
Kolumne: Marija Trogrlić
Kolumne: dr. Boris Adašević
Kolumne: Saša Jarmanović

Molitve

Biciklistički klub "Sveti Franjo" Brestovsko

Nedjeljna misna čitanja - 5.11.2017. Ispis E-mail
Autor: fra Ilija Jurić   
05. studenog 2017.

Kratki komentar uz prvo čitanje

Ovaj odlomak Božje riječi, uzet je iz proroka Malahije, obraća se svećenicima svoga vremena i svih vremena. No, i mi kršćani imamo svoje odgvornosti u Crkvi. Mnoge nesuglasice proizlaze iz toga što mi ne nastojimo Gospodinu  klanjati se u duhu i istini.

Čitanje Knjige proroka Malahije ( Mal 1, 14b-2,2b. 8-10)
Ja sam velik kralj - govori Gospodin nad vojskama - i strašno je ime moje među narodima. A sad vas opominjem, svećenici! Ako ne budete poslušali, ako ne budete k srcu uzeli da proslavite ime moje - govori Gospodin nad vojskama - kletvu ću na vas svaliti. Vi ste s puta zašli, učinili ste da se mnogi o zakon spotiču, raskinuli ste savez Levijev - govori Gospodin nad vojskama. Zato učinih da vas preziru i ponizuju svi narodi jer se putova mojih vi držali niste, nego ste bili pristrani primjenjujući zakon. Nemamo li svi jednog Oca? Nije li nas jedan Bog stvorio? Zašto smo onda jedan drugome nevjerni te skvrnimo savez svojih otaca?
Riječ  Gospodnja

Otpjevni psalam (Ps 131,1-3)
Pripjev: Čuvaj dušu moju u miru kod sebe, Gospodine!

Gospodine, ne gordi se moje srce
niti se oči uznose.
Ne idem za stvarima velikim
ni za čudima što su iznad mene.

Ne, ja sam se smirio
i upokojio dušu svoju;
kao dojenče na grudima majke,
kao dojenče duša je moja u meni.

U Gospodina se, Izraele, uzdaj
odsada dovijeka.

Komentar uz drugo čitanje
Apostol nabraja neke osobine svjedoka evanđelja:biti malen, strpljiv, pozoran, davati se poput majke do kraja noću, danju, u radu i odmoru... To su osobine koje bi trebale resiti svjedoka Evanđelja i svakoga kršćanina. Takvi bi imali biti njegovi odnosi s braćom. A to je ujedno i znak djelotvorne vjere.

Čitanje prve poslanice svetoga Pavla apostola Solunjanima (1 Sol 2,7b-9. 13)
Braćo! Bili smo među vama nježni kao majka što hrani i njeguje svoju djecu. Tako, puni ljubavi prema vama, htjedosmo vam predati ne samo evanđelje Božje nego i naše duše jer ste nam omiljeli. Sjećate se doista, braćo, našega truda i napora. Propovijedali smo vam evanđelje Božje i radili noću i danju da ne bismo opteretili koga od vas. Zato, eto, i mi bez prestanka zahvaljujemo Bogu što ste, kad od nas primiste riječ poruke Božje, primili ne riječ ljudsku, nego kakva uistinu jest, riječ Božju koja i djeluje u vama, vjernicima.
Riječ Gospodnja

Komentar uz Evanđelje
Trebali bismo razmisliti o oneme što Krist govori o nekim farizejima. Oni su vjerni predaji i pošteni su, no u svom su srcu tvrdi i oholil. Poštovanje prema prošlosti priječi ih da gledaju i vide sadašnjost. Uvije gledaju na svoju čast i na ustima im je uvijek hvalisanje o svojoj vjernosti. Oni brižno čuvaju polog, no ne prenose više poruku. A nismo li i mi koji puta, a možda i često, slični tim farizejima.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju (Mt 23,1-12)
U ono vrijeme: Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: »Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine. Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi ih prstom makli. Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide. Doista, proširuju zapise svoje i produljuju rese. Vole pročelja na gozbama, prva sjedala u sinagogama, pozdrave na trgovima i da ih ljudi zovu 'Rabbi'. Vi pak ne dajte se zvati 'Rabbi', jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća. Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš - onaj na nebesima. I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa - Krist. Najveći među vama neka vam bude poslužitelj. Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen.«
Riječ  Gospodnja

 

Hvaljen Isus i Marija!

Poštovani posjetitelji,

dobro došli na službenu stranicu Župe Rođenja BDM Brestovsko.

Ovim putem našim župljanima i svim ljudima dobre volje želimo približiti život naše župne zajednice, prenositi poruku Evanđelja i posredovati kršćanske vrednote.

Mir i dobro!

Cjelodnevno klanjanje

Samostan Svete Klare

Klarise na Brestovskom

Poveznice

Duhovna poezija

Katekizam Katoličke Crkve

Pregled članaka

Svetac mjeseca

Svetac mjeseca


Katolički kalendar

Katolički kalendar 2016.

Najčitanije

Najnoviji prilozi

Foto albumi

Klikni za foto albume

2012-2016 © Župa Rođenja Blažene Djevice Marije - Brestovsko