Nedjeljnja misna čitanja - 12.11.2017. Ispis E-mail
12. studenog 2017.

Kratki komentar uz prvo čitanje

Mudrost nalaze oni koji je traže. Često sreću tražimo u putovanjima, promjenama i napretku. Bog je s nama i sreća nam je na dohvat ruke. Ne gledajmo neprestano vrijeme koje prolazi, već znajmo gledati vrijeme koje dolazi. Već prema tome kako idemo naprijed, imamo i mogućnost da nađemo pravi život i Mudrost.

Čitanje Knjige Mudrosti (Mudr 6, 12-16 Vg 6, 13-17)
Mudrost je sjajna i ona ne tamni: lako je vide koji je ljube i nalaze je oni koji je traže. Ona pretječe sve koji je žude i prva im se pokazuje. Tko zorom rani njoj, taj se ne muči: nalazi je gdje sjedi kraj vrata njegovih. Jer je i sama misao na nju mudrost savršena, a tko radi nje bdi, brzo je bezbrižan. Ona hodi naokolo i traži sebi dostojne; i pojavljuje im se dobrohotno na stazama, i u susret im dolazi u svakoj misli.

Riječ Gospodnja.

Psalam – Pripjev:  Tebe žeđa duša moja, Gospodine, Bože moj! (Ps. 63 (62))

1. O Bože, ti si Bog moj: gorljivo tebe tražim; tebe žeđa duša moja, tebe želi tijelo moje, kao zemlja suha, žedna, bezvodna.
  2. U svetištu sam tebe motrio gledajuć ti moć i slavu. Ljubav je tvoja bolja od života, moje će te usne slaviti.
  3. Tako ću te slavit za života, u tvoje ću ime ruke dizati. Duša će mi biti kao sala i mrsa sita, hvalit ću te kliktavim ustima.
  4. Na postelji se tebe spominjem, u bdijenjima noćnim mislim na tebe. Ti postade meni pomoć, klićem u sjeni krila tvojih.

Komentar uz drugo čitanje

Život ne prestaje kad umremo. Nije to teorija, već sigurnost kršćana: Krist je umro i uskrsnuo. Nakon njega i s njime uskrsnut će svi ljudi. Naša je smrt samo prijelaz i preobrazba: uskrsli Krist će nanovo doći i potražit će nas da bismo zauvijek živjeli s Ocem nebeskim.

Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Solunjanima (1 Sol 4, 13-18):
Braćo, ne ćemo da budete u neznanju o onima koji su usnuli, da ne tugujete kao drugi koji nemaju nade. Doista, ako vjerujemo da je Isus umro i uskrsnuo, onda će Bog i one koji usnuše u Isusu, privesti zajedno s njime. Ovo vam uistinu velimo po riječi Gospodnjoj: mi živi, preostali za Dolazak Gospodnji, ne ćemo preteći onih koji su usnuli. Jer sam će Gospodin — na zapovijed, na glas arkanđelov, na zov trublje Božje — sići s neba. I najprije će uskrsnuti mrtvi u Kristu, a zatim ćemo mi živi, preostali, zajedno s njima biti poneseni na oblacima u susret Gospodinu, u zrak. I tako ćemo uvijek biti s Gospodinom. Tješite se dakle uzajamno ovim riječima!
Riječ Gospodnja.

Pjesma prije evanđelja: Blagoslovljen si Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si otajstva Kraljevstva obajavio malenima. (Mt 11,25)

Komentar uz Evanđelje

Ne uspavajmo se, već radimo! Kršćani se veoma lako mogu naviknuti na sigurnost svoje vjere i uspavati se bez ikakvih problema. Jedan trenutak nebudnosti može nam sve upropastiti. Moramo biti budni, raditi i živjeti u nadi Kristova dolaska, jer Gospodin dolazi.

Čitanje svetog Evanđelja po Mateju (Mt 25,1-13)
U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima ovu prispodobu: »Kraljevstvo će nebesko biti kao kad deset djevica uzeše svoje svjetiljke i iziđoše u susret zaručniku. Pet ih bijaše ludih, a pet  mudrih. Lude uzeše svjetiljke, ali ne uzeše sa sobom ulja. Mudre pak zajedno sa svjetiljkama uzeše u posudama ulja.« »Budući da je zaručnik okasnio, sve one zadrijemaše i pozaspaše. O ponoći nasta vika: ‘Evo zaručnika! Iziđite mu u susret!’ Tada ustadoše sve one djevice i urediše svoje svjetiljke. Lude tada rekoše mudrima: ‘Dajte nam od svoga ulja, gase nam se svjetiljke!’ Mudre im odgovore: ‘Nipošto! Ne bi doteklo nama i vama. Pođite radije k prodavačima i kupite!’« »Dok one odoše kupiti, dođe zaručnik: koje bijahu pripravne, uđoše s njima na svadbu i zatvore se vrata. Poslije dođu i ostale djevice pa stanu dozivati: ‘Gospodine! Gospodine! Otvori nam!’ A on im odgovori: ‘Zaista, kažem vam, ne poznam vas!’ Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa!«