Nedjeljna misna čitanja - 13.5.2018. Ispis E-mail
13. svibnja 2018.

Kratki komentar uz prvo čitanje

Petar apostol predvodi Kršćansku zajednicu koja treba da izabere namjesto Jude Iškariotskog, koji je izdao Isusa,  drugog nasljednika. Petar tvrdi da je bitna uloga apostola da daje svjedočanstvo za Kristovo uskrsnuće. To ima biti zadaća i svakog kršćanina.

Čitanje Djela apostolskih (Dj 1, 15-17. 20a. 20c-26):

U one dane ustade Petar među braćom – a bijaše sakupljenog naroda oko sto i dvadeset duša – i reče: “Braćo! Trebalo je da se ispuni Pismo što ga proreče Duh Sveti na usta Davidova o Judi koji bijaše vođa onima što uhvatiše Isusa. A Juda se ubrajao k nama i imao udio u ovoj službi. Pisano je doista u Knjizi psalama: Njegovu službu neka primi drugi! Jedan dakle od ovih ljudi što bijahu s nama za sve vrijeme što je među nama živio Gospodin Isus – počevši od krštenja Ivanova pa sve do dana kad bi uzet od nas – treba da bude svjedokom njegova uskrsnuća.” I postaviše dvojicu: Josipa koji se zvao Barsaba a prozvao se Just, i Matiju. Onda se pomoliše: “Ti, Gospodine, poznavaoče svih srdaca, pokaži koga si od ove dvojice izabrao da primi mjesto ove apostolske službe kojoj se iznevjeri Juda, da ode na svoje mjesto.” Onda im baciše kocke, i kocka pade na Matiju; tako bi pribrojen jedanaestorici apostola.

Riječ Gospodnja!

Psalam – Pripjev: Gospodin u nebu postavi prijestolje svoje (Ps 103, 1-2.11-12.19-20ab)

1. Blagoslivljaj, dušo moja, Gospodina i sve što je u meni, sveto ime njegovo! Blagoslivljaj, dušo moja, Gospodina i ne zaboravi dobročinstava njegovih!
  2. Jer kako je nebo visoko nad zemljom, dobrota je njegova s onima koji ga se boje. Kako je istok daleko od zapada, tako udaljuje od nas bezakonja naša.
  3. Gospodin u nebu postavi prijestolje svoje i kraljevska vlast svemir mu obuhvaća. Blagoslivljajte Gospodina, svi anđeli njegovi, vi jaki u sili što izvršujete naredbe njegove.

Komentar uz drugo čitanje

Ljubav je najveća snaga svjedočanstva. Bog svijetu objavljuje svoju nazočnost i istinitost svoje poruke jedinstvom koje ostvaruje njegov Duh ljubavi u kršćanskoj zajednici.

Čitanje Prve Ivanove poslanice (1 Iv 4, 11-16):

Ljubljeni! ako je Bog tako ljubio nas, i mi smo dužni ljubiti jedni druge. Boga nitko nikada ne vidje. Ako ljubimo jedni druge, Bog ostaje u nama, i ljubav je njegova u nama savršena. Po ovom znamo da ostajemo u njemu, i on u nama: od Duha nam je svoga dao. I mi smo vidjeli i svjedočimo da je Otac poslao Sina kao Spasitelja svijeta. Tko ispovijeda da je Isus Sin Božji, Bog ostaje u njemu, i on u Bogu. I mi smo upoznali ljubav koju Bog ima u nama i povjerovali joj. Bog je ljubav, i tko ostaje u ljubavi, u Bogu ostaje, i Bog u njemu.

Riječ Gospodnja!

Pjesma prije Evanđelja: Neću vs ostaviti kao siročad, govori Gospodin: idem i doći ću k vama, radovat će se srce vaše. (Iv 14,18)

Komentar uz Evanđelje

Kršćani žive s drugim ljudima, ali drugačije. Oni žive s ljudima u svijetu, dijele njihove tjeskobe i napore. No ne smiju pri tom postati robovi već svjedoci istine. To ostvaruju uzajamnom ljubavlju i pomaganjem.

Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu (Iv 17, 11b-19):

U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i pomoli se: »Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu koje si mi dao: da budu jedno kao i mi. Dok sam ja bio s njima, ja sam ih čuvao u tvom imenu, njih koje si mi dao; i štitio ih, te nijedan od njih ne propade osim sina propasti, da se Pismo ispuni. A sada k tebi idem i ovo govorim u svijetu da imaju puninu moje radosti u sebi. Ja sam im predao tvoju riječ, a svijet ih zamrzi jer nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Ne molim te da ih uzmeš sa svijeta, nego da ih očuvaš od Zloga. Oni nisu od svijeta kao što ni ja nisam od svijeta. Posveti ih u istini: tvoja je riječ istina. Kao što ti mene posla u svijet, tako i ja poslah njih u svijet. I za njih posvećujem samog sebe da i oni budu posvećeni u istini.«

Riječ Gospodnja.