Nedjeljna misna čitanja - 20.5.2018. Ispis E-mail
20. svibnja 2018.

Kratki komentar uz prvo čitanje: (Dj 2,1-11)
Razmišljajući o silasku Duha Svetog na prvu kršćansku zajednicu u Jeruzalemu, otkrivamo da Duh Božji i danas zahvaća i očituje se, kao nekad u dvorani Posljednje večere, tvorcem i vezom jedinstva. On omogućuje da ljudi različitih jezika čuju istu Isusovu poruku. On ih ujedinjuje da bi mogli svijetu davati jedno svjedočanstvo o ljubavi koju nam Krist dade.

Čitanje Djela apostolskih
Kad je napokon došao dan Pedesetnice, svi su bili zajedno na istome mjestu. I eto iznenada šuma s neba, kao kad se digne silan vjetar. Ispuni svu kuću u kojoj su bili. I pokažu im se kao neki ognjeni razdijeljeni jezici te siđe po jedan na svakoga od njih. Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti. A u Jeruzalemu su boravili Židovi, ljudi pobožni iz svakog naroda pod nebom. Pa kad nasta ona huka, strča se mnoštvo i smete jer ih je svatko čuo govoriti svojim jezikom. Svi su bili izvan sebe i divili se govoreći: "Gle! Nisu li svi ovi što govore Galilejci? Pa kako to da ih svatko od nas čuje na svojem materinskom jeziku? Parti, Međani, Elamljani, žitelji Mezopotamije, Judeje i Kapadocije, Ponta i Azije, Frigije i Pamfilije, Egipta i krajeva libijskih oko Cirene, pridošlice Rimljani, Židovi i sljedbenici, Krećani i Arapi - svi ih mi čujemo gdje našim jezicima razglašuju veličanstvena djela Božja."
Riječ Gospodnja.

Pripjevni psalam: (Ps 104)
Otpjev: Pošalji Duha svojega, Gospodine, i obnovi lice zemlje!

Gospodine, Bože moj, silno si velik!
Kako su brojna tvoja djela, o Jahve,
puna je zemlja stvorenja tvojih.

Ako dah im oduzmeš, ugibaju
i opet se u prah vraćaju.
Pošalješ li dah svoj, opet nastaju,
i tako obnavljaš lice zemlje.

Neka dovijeka traje slava Gospodnja:
nek se raduje Gospodin u djelima svojim!
Bilo mu milo pjevanje moje!
Ja ću se radovati u Gospodinu.

Komentar uz drugo čitanje: (Gal 5,16-25)

Različitost vjernika je bogastvo,a to je dar Duha Svetoga. Duh osigurava nadopunu službi i jedinstvo svih kršćana unatoč ljudskih različitosti. Te su različitosti zapravo bogastvo za zajednicu. Duh ih sve usklađuje kako bi se ostvario Božji naum.

Čitanje Poslanice svetoga Pavla apostola Galaćanima
Braćo i sestre: Po Duhu živite pa nećete ugađati požudi tijela! Jer tijelo žudi protiv Duha, a Duh protiv tijela. Doista, to se jedno drugomu protivi da ne činite što hoćete. Ali ako vas Duh vodi, niste pod Zakonom. A očita su djela tijela. To su: bludnost, nečistoća, razvratnost, idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja, zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično. Unaprijed vam kažem, kao što vam već rekoh: koji takvo što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti. Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, blagost, uzdržljivost. Protiv tih nema zakona. Koji su Kristovi, razapeše tijelo sa strastima i požudama. Ako živimo po Duhu, po Duhu se i ravnajmo!
Riječ Gospodnja.

Komentar uz Evanđelje: (Iv 15,26-27; 16,12-15)
Gdje je Duh Sveti, onde ne može opstati zlo. Krist davši apostolima moć da prenose Duha osposobio ih je da uspostavljaju vezu ljubavi između Boga i gršnog čovjeka.
On je dao apostolima Duha Svetoga da opraštaju ljudima grijehe.

Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu
U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: Kada dođe Branitelj koga ću vam poslati od Oca - Duh Istine koji od Oca izlazi - on će svjedočiti za mene. I vi ćete svjedočiti jer ste od početka sa mnom. Još vam mnogo imam kazati, ali sada ne možete nositi. No kada dođe on - Duh Istine - upućivat će vas u svu istinu; jer neće govoriti sam od sebe, nego će govoriti što čuje i navješćivat će vam ono što dolazi. On će mene proslavljati jer će od mojega uzimati i navješćivati vama. Sve što ima Otac, moje je. Zbog toga vam rekoh: od mojega uzima i - navješćivat će vama."